Písmeno a vše, co s ním souvisí

Tak zní podtitul podzimní výstavy pod názvem Cesta za duhou, která již posedmnácté ukazuje svět optikou nevyléčitelně nemocných roztroušenou sklerózou. Vernisáž se koná 19. listopadu

V úterý 19. listopadu v 16.30 přivítají prostory Plaza Forum Karlín nejen pacienty s roztroušenou sklerózou (RS), ale všechny, kdo zavítají na vernisáž jejich tvorby. Až do 30. listopadu bude tento jedinečný prostor v centru pražského Karlína hostit 17. ročník výstavy děl od dvaceti umělců, kteří mají jedno společné – diagnózu RS.

Ústřední motiv výstavy a všech doprovodných tiskovin vytvořila jedna z vystavujících autorek Monika Otáhalová.

Je to pro mne pocta a zároveň výzva k tématu Písmeno a vše, co s ním souvisí. Knihy jsou plné písmenek, která dávají slovům smysl, pocit, vyjádření. Písmenka jsou informace, které prostřednictvím duhy pozitivní energie mohu předat dále – jako inspiraci, poučení a sílu zvládat vše, co nás v životě potká,“ říká.

Kurátorce výstavy Tereze Nagyové se podařilo tento rok nenásilně propojit hlavní motto „Písmeno a vše, co s ním souvisí“ s tvorbou umělců profesionálů i amatérů.

„Dnešní léčba umí u nemoci zmírnit řadu příznaků, ale doporučují se i další formy terapie. Terapeutický účinek umělecké činnosti napomáhá přijetí nemoci jako takové a pozitivně ovlivňuje psychický i emoční stav pacienta,“ vysvětluje Eva Kubala Havrdová, vedoucí lékařka RS centra Všeobecné fakultní nemocnice Praha.

Jako každoroční garant výstavy přidává i svoji osobní zkušenost. „Z letité praxe mohu říci, že řada pacientů nachází v umění velký životní náboj, a právě proto je každý ročník Cesty za duhou plný pozitivní energie.“

Výstavu pořádá Revenium, z. s. za podpory CEROS, o. p. s., Nadačního fondu IMPULS, Unie ROSKA, Forum Karlín, vydavatelství Economia a společnosti Merck, která je přední farmaceutickou a chemicko-technologickou společností působící v oblasti léčiv, přírodních věd a materiálů pro vyspělé technologie.

Podrobné informace najdete na www.cestazaduhou.cz a www.aktivnizivot.cz.  nformace přinese také magazín neziskové organizace Revenium Inspirante.cz.

O projektu Cesta za duhou

Pravidelné pořádání výstav děl nemocných s roztroušenou sklerózou Cesta za duhou začalo v roce 2001 ve starokatolickém sociálně pastoračním středisku Communio. Jako výstavní prostory jsou záměrně volena veřejně přístupná místa, kudy denně proudí kolemjdoucí. Cílem výstavy je, aby se o nemoci a pracích pacientů s roztroušenou sklerózou dozvěděli i lidé, kteří by běžně do galerie na podobnou výstavu nepřišli.

Hana Potměšilová

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.