Pilotní ročník originálního projektu Srdcerváči slaví úspěch

18.12.2013 22:59

Na podporu nových pracovních míst rozdělil Nadační fond pro podporu zaměstnávání zdravotně postižených 354 220 korun.

První ročník originálního fundraisingového projektu, pořádaného Nadačním fondem pro podporu zaměstnávání zdravotně postižených s názvem Srdcerváči, slaví úspěch a naplňuje tak svůj smělý cíl vylepšovat komplexně situaci handicapovaných na trhu práce. Originální dárky a zážitky, dostupné během tří měsíců ve speciálním e-shopu, pomohly spolu se zajímavě pojatou osvětovou kampaní nashromáždit prostředky ve výši 354 220 korun. Kromě těchto finančních prostředků úspěšné uchazeče podpoří také společnost Vodafone. Formou iniciativy Handicamp rozdá balíčky telekomunikačních služeb. Na začátku prosince byly pobídky rozděleny žadatelům v grantovém programu a všude, kam se dostaly, pomohou vylepšit podmínky pro smysluplnou práci zdravotně postižených.

Dárky a zážitky z on-line katalogu představoval veřejnosti tým pěti Srdcerváčů, jinak úspěšně pracujících osob s různorodým handicapem (jejich profily najdete na internetových stránkách projektu: www.srdcervaci.cz). Nadačnímu týmu se podařilo úspěšně oslovit celkem 175 dárců a nashromáždit 1314 dárků a 476 druhů zážitků. Jen samotné zážitky udělaly radost 534 lidem. Projekt oslovil i několik slavných osobností, které jej podpořili mediálně nebo přímo, například namluvením znělky. Věnovali také řadu skutečně speciálních dárků, které byly draženy prostřednictvím aukčního portálu Aukro. Trhákem se stala například podepsaná hokejka Jaromíra Jágra, ukulele Tomáše Kluse nebo tričko Usaina Bolta.

Získané prostředky byly na začátku prosince rozděleny mezi několik organizací. Do grantového řízení prošlo na základě kritérií deset žadatelů, prostředky byly rozděleny šesti z nich (detailnější informace na stránkách NFOZP). Podpora mířila k zajištění některých materiálních nákladů, nutných k vytvoření lepších podmínek pro práci handicapovaných. Výraznou částkou bylo také podpořeno rozšíření výroby u OSVČ se zdravotním postižením. Projekt tak splnil svůj záměr podpořit nejen komerční a neziskové organizace, ale i podnikatelské záměry osob s handicapem, mířící jak k rozvoji jejich vlastní samostatnosti, tak k aktivnímu budování budoucích míst pro handicapované zaměstnance.

„Všem žadatelům, tedy i těm, na které nezbyla přímá finanční podpora, se dostane odborných konzultací pro rozvoj podnikání, mediální prezentace nebo různorodé možnosti žádat o podporu z jiných zdrojů. Nikdo tak z grantového řízení neodchází s prázdnou. Naším cílem je poskytnout odbornou podporu všude, kde jen budeme moci,“ dodává Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání zdravotně postižených.

Projekt přivítal i jeho hlavní partner, společnost ČSOB. „Myšlenka projektu Srdcerváči nás zaujala ze dvou důvodů. Je v souladu s konceptem individuálního dárcovství a odpovědnosti, který se snažíme v české společnosti rozvíjet. Zároveň se zaměřuje na osoby se zdravotním postižením, tedy skupinu lidí, které chceme oslovit jako potenciální zaměstnance,“ objasňuje důvody, proč banka projekt podpořila, Alena Králíková, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB.

„Důležité je ukázat, že lidé s postižením mohou být nejen zaměstnanci, ale dokonce i podnikateli, kteří dávají práci ostatním,“ doplňuje Přemysl Filip, Senior manažer společenské odpovědnosti Vodafonu a pokračuje: .“Na základě pozitivní reakce veřejnosti vidíme, že se to povedlo.“

Projekt Srdcerváči naváže na svůj letošní úspěch příští podzim. Do té doby mají lidé možnost stát se Srdcerváči, tedy těmi, kteří se rvou za možnost handicapovaných plnohodnotně pracovat, například nákupem trička či designových předmětů Boa Design. Některé originální dárky a zážitky se budou dražit také na Plese v Opeře 2014.

Klíčová slova: