Pět milionů korun pro handicapované studenty

09.12.2012 21:44

Tolik vynesl 11. aukční salon výtvarníků pro Konto BARIÉRY.

V neděli 9. prosince vyvrcholil úspěšnou dražbou již 11. aukční salon výtvarníků pro Konto BARIÉRY. Výnos z dražby uměleckých děl opět poslouží na financování stipendií pro studenty s handicapem. Celkem aukce vynesla 4 986 000 korun. A další budou přibývat z doprodeje věnovaných artefaktů.

Aukci předcházela výstava celkem 436 dražených exponátů, které věnovalo rekordních 383 umělců ve prospěch Konta BARIÉRY. Výstava si získala pozornost veřejnosti. Mnozí z řad sběratelů umění, zástupců galerií či obchodníků s uměním přicházeli s cílem vytipovat si objekty, o něž budou mít v dražbě zájem. Modrá posluchárna Karolina se na nedělní odpoledne stala aukční síní.

Vyvolávací ceny byly se souhlasem autorů stanoveny na zhruba polovinu skutečné hodnoty. Pohybovaly se v rozmezí 700 až 150 000 Kč. O mnohé artefakty se rozpoutal lítý boj. Za nejvyšší cenu – 310 000 korun - byla vydražena Kulová hlava, tavené broušené sklo dvojice Libenský-Brychtová. Boj o ni byl dramatický, z vyvolávací ceny podražila více než třikrát.

I jiné artefakty však učinily velký skok. Například „Vzpomínání“ Olbrama Zoubka se z 15 tisíc vyšplhalo na úctyhodných 60. I další velikáni šli „na dračku“. Barevné nulové linie Zdeňka Sýkory se vydražily za 220 000, obraz Adrieny Šimotové „Z cyklu Ruce (VII.) za 200 000.

Božena Jirků, ředitelka Konta BARIÉRY, byla po skončení aukce spokojená. „Letošní ročník byl v mnoha ohledech opravdu rekordní. Jsem z atmosféry aukce naprosto nadšená. Zájemci soupeřili, přetahovali se, přihazovali a to vše pro to, aby získali nejen umělecké dílo, ale také přihodili peníze na naši chloubu – na Stipendium bariéry. Věřím, že další peníze ještě přibudou díky doprodeji, který zahajujeme hned v nadcházejícím týdnu na www.kontobariery.cz.“

Aukční salon výtvarníků Konta BARIÉRY
Aukční salony výtvarníků jsou tradičním projektem Konta BARIÉRY. Pořádají se od roku 1993 a zájem o ně mají jak výtvarníci, tak i široká veřejnost. Iniciátorem myšlenky uspořádat první aukční výtvarný salon a jeho výtěžek použít na dobročinné účely byl Jan Kačer, režisér, herec a tehdejší ředitel Nadace Charty 77. V prvním roce věnovalo svá díla zdarma 169 umělců. V posledních letech už to tradičně bývá přes 300 výtvarníků. Aukce se koná každé dva roky, Konto BARIÉRY tedy za 19 let trvání projektu uspořádalo již 10 aukčních salonů. Vydražila se na nich díla českého výtvarného umění za desítky miliónů korun. Desátý, jubilejní salón byl velice úspěšný. Překonal rekordy všech předchozích aukcí. V pražském Karolinu, tradičním místě konání výstav i následné dražby, vynesla 10. aukce částku 5 772 300 korun.

Stipendium BARIÉRY
V roce 2000 byl Kontem BARIÉRY zřízen fond Stipendium BARIÉRY, který je určen pro středoškoláky a vysokoškoláky z řad těžce zdravotně handicapovaných studentů. Středoškolákům (od druhého ročníku studia) a vysokoškolákům je vyplácen měsíční příspěvek ve výši 1 000 až 4 000 korun na jejich konto. Tento příspěvek není podmíněn studijními výsledky, ale je chápán jako sociální podpora, která pomáhá hradit část nákladů spojených se studiem. Ve školním roce 2011/2012 podporuje Konto BARIÉRY 62 studentů.

Kristina Jakubcová

Klíčová slova: