Pět gospelových souborů se spojí na na koncertech SMArt Gospel

29.11.2012 1:33

Těsně před začátkem adventu, prvního prosince letošního roku, se ve čtyřech českých a moravských kostelích bude na benefičních koncertech zpívat gospel. Projekt SMArt Gospel má za cíl podpořit rodiny dětí, které se narodily s vzácnou, dědičnou a smrtelnou nemocí – se spinální muskulární atrofií.

Koncerty se uskuteční v Praze, Plzni, Olomouci a Ostravě a začnou v šest hodin večer, s výjimkou Prahy, kde je začátek koncertu o hodinu později.  V Praze se lidé mohou těšit na Gospel Limited, Maranatha Gospel Choir a duo T´n´T a přijít v sedm hodin večer do modlitebny Církve bratrské v Soukenické 15 v Praze 1.

 V Plzni vystoupí sbor Touch of Gospel s hostující dánskou sólistkou Sarou Moshage v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici, v Olomouci zazpívá v kostele ČCE v Blahoslavově brněnský sbor Brno Gospel Choir  a konečně v Ostravě můžete přijít do katedrály Božského Spasitele a vychutnat si nejen vystoupení sboru Keep Smiling Gospel z Orlové, ale i vokálního souboru Sluníčko z Bohumína, bluegrassové skupiny BG Styl, Divadla loutek nebo Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava.  Partnerem ostravského koncertu je i Unie českých pěveckých sborů a OSA.  Výtěžek z dobrovolného vstupného ze všech koncertů poputuje na konto Kolpingovy rodiny ve Smečně, organizace, která pečuje o rodiny, ve kterých se narodily děti se spinální muskulární atrofií (SMA). Více o nemoci a programu Kolpingovy rodiny na podporu těchto dětí na www.dumrodin.cz.

SMA je vzácné, dědičné a fatální onemocnění, které postihuje 1 z 6000 narozených dětí.  Je to onemocnění neuronů, které odpovídají za vědomé pohyby svalů, jako např. běhání, pohyby hlavy a polykání. SMA postihuje všechny kosterní svaly.  Nemoc má několik typů, u některých se děti dožívají třeba jen jednoho roku věku, u jiného umírají postižení později, průměrně mezi 20. - 30. rokem věku, mohou mít problémy s dýcháním ve spánku a příčinou úmrtí je často právě tento problém nebo nějaká infekce dýchacích cest. Intelekt postižen není, naopak – děti se SMA jsou zpravidla velice chytré a komunikativní.  

„Angličtina by takové šikovné děti popsala jako „smart“, říká Alena Dobrovolná z občanského sdružení Gospel Train, která produkci koncertů koordinuje.   „I proto jsme náš projekt na pomoc těmto dětem nazvali SMArt Gospel. Rádi bychom pomohli dětem se vzácnou nemocí, o které se mnoho neví ,a proto může být získávání jakékoli podpory nesmírně obtížné. Máme za to, že projekt, ve kterém se spojí celkem pět gospelových souborů a jejich hostů rovnou na čtyřech místech po celé zemi, může pomoci nejenom finančně, ale i tak, že přispějeme k povědomí o problémech, se kterými se lidé s touto vzácnou nemocí potýkají. Je to poprvé, co organizujeme něco takového a bylo velice příjemné, že se sbory v jednotlivých městech připojily k projektu s velkým nadšením a iniciativou.“ 

Ondřejka Ondrišová z Keep Smiling Gospel Orlová, která se stará o produkci ostravského koncertu, dodává: „Celý projekt funguje tak, že za každým koncertem stojí konkrétní lidé z konkrétního sboru, který na daném koncertě vystupuje. Znamená to tedy pro všechny docela dost práce. Přesto se mě už nyní lidé ptají, zda akci za rok zopakujeme a musela jsem některé zájemce o účinkování na koncertě i odmítat. Přijďte se tedy podívat, jak se vydaří náš koncert letošní, jak doufáme, první z celé dlouhé řady dalších.“

SMArt Gospel přehledně
http://gospeltrain.cz/index.php?ID=akce&group=smart

Olomouc

Čas začátku: 18 hodin                                     
Místo:  Kostel Českobratrské církve evangelické, Blahoslavova 1, Olomouc
Bezbariérový přístup? : Ano
Účinkující: Brno Gospel Choir (www.brnogospel.cz)
Kontakt: Zuzana Petlanová (e-mail:  zuzka.petlanova@seznam.cz, tel: 608256538)

Ostrava
Čas začátku: 18 hodin
Místo:  Katedrála Božského Spasitele, Nám. Mgre Šrámka, Ostrava
Bezbariérový přístup? : Ano
Účinkující:  Keep Smiling Gospel Orlová, BG Styl, Sluníčko Bohumín, Divadlo loutek, Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava (http://www.keep-smiling.cz/, http://www.bgstyl.cz/, http://www.kasan.cz/slunicko/menu.html)
Kontakt: Ondřejka Ondrišová (e-mail:  o7777@seznam.cz, tel: 739524573)

Plzeň

Čas začátku: 18 hodin
Místo:  Františkánský kostel Nanebevzetí Panny Marie, Františkánská ulice, Plzeň
Bezbariérový přístup? : Ne, na mechanickém vozíku s dopomocí
Účinkující:  Touch of Gospel a Sarah Moshage, Dánsko (www.tog.cz)
Kontakt:  Michal Beránek (e-mail: michal.tog@gmail.com, tel: 739272630)

Praha

Čas začátku: 19 hodin
Místo:  Modlitebna Církve bratrské, Soukenická 15, Praha 1
Bezbariérový přístup? : Ano
Účinkující:  Gospel Limited, Maranatha Gospel Choir, T´n´T T (www.gospellimited.cz, www.gospel.maranatha.cz, www.t-n-t.cz )
Kontakt:  Václav Tříska ( e-mail: vaclavtriska@gmail.com, tel: 777219213, Kateřina Kvintusová, e-mail: k.kvintusova@gmail.com, tel: 606189952 )

Informace o celém projektu:
Alena Dobrovolná, tel. 604460736, e-mail: alena.dobrovolna@gmail.com)

Klíčová slova: