Pavel Stodůlka: Vrácení zraku pacientovi je velmi silným zážitkem

04.02.2014 16:25

Na zlínské oční klinice Gemini se začátkem srpna odehrála operace, která se připíše českým lékařům jako další světové prvenství. Jednalo se o implantaci umělé rohovky pomocí nejnovějšího femtosekundového laseru. Provedl ji přednosta kliniky Pavel Stodůlka.

- E15: Co znamená implantace umělé rohovky a pro koho je tato operace vhodná?
- E15: V čem je výjimečná implantace umělé rohovky pomocí femtosekundového laseru?

Femtosekundový laser Z6 umožňuje značné zpřesnění operačního zákroku při implantaci umělé rohovky. Laserem je možné vytvářet v tkáni oka řezy libovolného tvaru, které nebylo možno provést manuálně. Operace je díky tomu preciznější a především bezpečnější a šetrnější.

- E15: Četl jsem, že pravděpodobnost úspěchu takové operace je kolem 50 procent.

Jedná se obecně o velmi obtížné operace na těžce postižených očích. Pro mnohé tyto lidi je možnost alespoň částečného zlepšení vidění velmi užitečná a operaci podstupují s tím, že se zlepšení nedá předem zaručit. Také se bohužel může stát, že vrácené vidění se opět zhorší například z důvodu infekce nebo zjizvení sítnice či zeleného zákalu.

- E15: Půjdu-li k vám na tuto operaci, přispěje mi na ni také pojišťovna?

V České republice není implantace umělé rohovky hrazena ze zdravotního pojištění. Pojišťovny sice proplatí základní úkony operačního výkonu, umělou rohovku vyrobenou v americkém Bostonu - odtud také název umělé rohovky bostonského typu - si musí pacient uhradit sám. Ne všichni pacienti si mohou rohovku v ceně 75 tisíc korun dovolit, a proto někteří naši pacienti získali tuto možnost až za přispění některých sponzorů z řad soukromých firem, ale i soukromých osob, za což všem těmto lidem jménem našich pacientů upřímně děkujeme.

- E15: Nový způsob implantace umělé rohovky není vaše jediné světové prvenství, v čem jste získal ještě primát?

V České republice jsem zavedl laserové operace očních vad LASIK a také LASIK femtosekundovým laserem, dále operaci šedého zákalu mikrořezem a na začátku letošního roku jsme jako první v Evropě začali provádět laserové operace šedého zákalu.

- E15: Kterého úspěchu si vážíte nejvíce?

Vážím si všech úspěšných zákroků, kterými pomůžeme našim pacientům vidět svět zase o něco lépe. Samozřejmě že vrácení zraku někomu, kdo byl mnoho let slepý a třeba už ani nedoufal v to, že ještě někdy uvidí, je velmi silným zážitkem pro celý zdravotní tým naší kliniky. Ale i třeba laserová operace, kdy během pár sekund zbavíte člověka například deseti dioptrií, je také moc pěknou zkušeností.

- E15: Co všechno z hlediska očních problémů může člověk ovlivnit správným chováním?

Některým očním problémům se nevyhneme. Od dioptrií můžeme pomoci laserovou korekcí zraku, potřebu brýlí na čtení kompenzujeme implantací umělých, takzvaných multifokálních čoček, které pomůžou jak od brýlí do dálky, tak i do blízka, nebo laserovým zákrokem INTRACOR. Denně operujeme pacienty se šedým zákalem, tyto operace jsou nejčastějšími operačními zákroky současné medicíny. Důležitá pro dobrý zrak je ale také prevence očních onemocnění. Máte-li často unavené oči, například jako důsledek několikahodinové práce u počítače, "cvičte" oči krouživými pohyby a mrkáním, tedy takzvanou oční gymnastikou. Na naší klinice jsme vyvinuli vitaminový doplněk stravy Gemioptal, který je vhodný jako prevence před degenerativními onemocněními sítnice. Pomoci může také správná strava – středomořská kuchyně: olivový olej, zelenina, mořské ryby – to je obrovský přísun vitaminů a zdravých látek pro výživu našich očí.

- E15: Je důležité sledovat kvalitu zraku už u svých dětí?

Určitě ano. Česká republika má například unikátní systém záchytu vrozeného šedého zákalu u novorozenců, kdy je každé dítě ještě v porodnici prohlédnuto vyškoleným zdravotníkem. Dětské preventivní prohlídky jsou zaměřeny i na oči. A důležité také je, aby se děti nedívaly pouze do počítačů a na televizi, ale aby také běhaly venku.

- E15: Má současná mladší generace obecně horší zrak než generace jejich rodičů či dědů?

Zdá se, že tomu tak je. Ale je to i geograficky rozdílné. Třeba v jihovýchodní Asii je ve školních lavicích už více obrýlených dětí než těch bez brýlí.

- E15: Kde všude má společnost Gemini své kliniky? Jaký je ohlas v zahraničí?

Naše kliniky jsou ve Zlíně, Praze, Českých Budějovicích, Brně, Ostravě a naše nejmladší pracoviště se nachází ve Vídni, a to přímo naproti budovy rakouské Státní opery. V tuto chvíli otevírání dalšího pracoviště neplánujeme. V současnosti máme téměř každý týden návštěvu zahraničních lékařů, kteří přijíždějí nebo přilétají na kliniku Gemini podívat se především na laserové operace. Je to pěkný pocit. Vždyť před nedávnem jezdívali čeští lékaři dívat se na nové operace do západní Evropy nebo Ameriky a dnes odtud lékaři přijíždějí za námi.

Foto:

Klíčová slova: