Patříme k sobě

15.04.2012 17:50

Čtyřdenního festivalu v Semilech se zúčastní od 24. do 27. dubna více než 30 souborů, což čítá téměř 300 účinkujících a asi 80 terapeutů, vychovatelů a asistentů.

Rok 2012 je pro Podkrkonošskou společnost přátel dětí zdravotně postižených v Semilech rokem opravdu významným. V tomto roce si připomeneme dvacáté výročí  jejího trvání. K tomuto jubileu   připravujeme  během celého roku několik akcí.  
Součástí oslav tohoto jubilea bude i 15. ročník festivalu  Patříme k sobě, jehož přípravy jsou již v plném proudu.

Jedná se o  cyklus akcí s názvem PATŘÍME K SOBĚ.  Jeho hlavními aktéry jsou děti, mládež i dospělí se zdravotním postižením z celé republiky. Těší nás, že festival patří mezi významné kulturní akce našeho města. Festival je čtyřdenní a účastní se ho více než 30 souborů, což čítá téměř 300 účinkujících a asi 80 terapeutů, vychovatelů a asistentů.

Letošní ročník proběhne ve dnech 24. až 27. dubna 2012. V úterý 24. 4. 2012 v 18,00 hodin bude  festival slavnostně zahájen v KC Golf v Semilech a proběhne první ze tří večerních galakoncertů. V tuto dobu, tedy 24. 4. v 18,00 hodin se uskuteční i druhý galakoncert, tentokrát v Krakonošově divadle ve Vysokém nad Jizerou. Třetí galakoncert se uskuteční ve čtvrtek 26. 4. 2012 od 18,00 hodin v Městském divadle v Turnově.

Náš festival si na samém počátku dal do vínku podporovat integraci lidí se zdravotním postižením, zprostředkovat zejména dětem a mladým lidem, že i lidé se zdravotním postižením zpívají, hrají divadlo či muzicírují, i oni umí rozdávat radost, potřebují obdarovávat druhé, i oni si zaslouží potlesk i plný sál. Proto každoročně v rámci festivalu pořádáme dopolední koncerty právě pro žáky a studenty škol z okolních měst regionu.

Letos to bude ve středu 25.4. vždy od 10,00 hodin a naše vystupující uvítají v Semilech, Jablonci nad Jizerou, Jilemnici, Lomnici nad Popelkou a po několika letech se vrátíme i do  Vrchlabí.

Před několika lety jsme zprostředkovali i vystoupení pro seniory v Domovech pro seniory, kde nás rádi vítají, proto i v letošním roce uspořádáme vystoupení v Semilech a Turnově.

Účastníci festivalu ale jen nevystupují na prknech, co znamenají svět. Máme pro ně připraveno i něco zábavy a relaxace. Ve středu odpoledne se můžou podívat do semilského kina Jitřenka na 3D film nebo bude připravena v KC Golf pohádka v podání divadla Rolnička z Liberce. Večer určitě nebude chybět velmi oblíbená diskotéka. Ve čtvrtek, kdy odpoledne všichni odjíždíme do Turnova, bude připraven bowling, návštěva muzea Českého ráje, či jen prohlídka města. A páteční dopoledne bude patřit jen našim účastníkům. Připravujeme pro ně koncert Michal David revival.

K festivalu neodmyslitelně patří i  výstavy   výtvarných a  ručních prací, jejímiž autory jsou lidé  se zdravotním postižením.  Letos se uskuteční celkem tři. První z nich  zahájí  v Muzeu a Pojizerské galerii Semily patronka celého festivalu, herečka Miriam  Kantorková na  vernisáži v pátek  13. dubna v 17,00 hodin. Výstava potrvá do 29. dubna . Druhá,  jejímiž autory jsou klienti Fokusu Semily,  bude pod názvem Barevné snění umístěna ve vestibulu Městského úřadu v Semilech. Na třetí výstavě se představí fotografie autorů ze stacionáře z Trutnova a bude umístěna ve foye KC Golf . 

Všechny výstavy jsou prodejní, návštěvníci si mohou vystavované předměty zakoupit a  získané peníze pomohou částečně uhradit náklady na festival. Výstavou nám zdravotně postižení ukazují, co všechno dovedou vytvořit vlastními silami – nádhernou keramiku, suché vazby, svíčky, obrázky, tkané koberečky, proutěné vázy a košíčky, batiku,  tašky všech druhů.  Některé z výrobků si můžete též zakoupit i před večerními koncerty. Vystavená dílka zmohou mnoho – při vzniku přinášejí radost svým autorům, nám, kteří si je můžeme zakoupit – přinášejí potěchu, dobrý pocit v srdci, někdy i údiv nad zručností tvůrců.

Velice nás těší i podpora Města Semily,  které se našemu festivalu dostává. Kromě finanční podpory  budou zástupci všech zúčastněných skupin  přijati vedoucími představiteli města na radnici. Ke slavnostnímu pojetí 15. ročníku by mělo přispět i „propagační“ vystoupení taneční skupiny Lucarino Dance z Čížkovic na semilském náměstí v úterý 24. 4. ve 14,30 hodin.

Zajistit ubytování, stravování, autobusy, školy, programy, doprovodné akce, finanční prostředky – to není vůbec nic snadného. Náklady na festival přesahují částku 400.000,- Kč. Finančně ho podpořili, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Nadace Euronisa, Liberecký kraj, Město Semily, Nadace Charty 77 Konto Bariéry, AXL a.s. Semily, LASVIT a.s. Nový Bor, ROKA a.r.o. Semily  a další  sponzoři z řad semilských firem a jednotlivců. Za veškeré finanční prostředky od jmenovaných i nejmenovaných dárců děkujeme, věřte, že budou vynaloženy na dobrou věc.
 
Potřebují nás, ale taky něco umějí, i postižení lidé potřebují obdarovávat druhé. Tak přijďte na koncerty, budou moc rádi.

Jaroslava Boudná a Jarmila Kuželová

Klíčová slova: