Pacienti do lékáren vrátili již téměř 30 tisíc inhalátorů

20.11.2013 15:09

Do projektu společnosti GSK se zapojilo již 365 lékáren, na skládkách tak neskončí tuna plastu.

Lidé mohou použité inhalátory svým lékárníkům vracet v rámci projektu „Vdechněte inhalátorům nový život“, který společnost GSK spustila v únoru letošního roku. Od té doby se do něj zapojilo již 365 lékáren a další přibývají. Cílem kampaně zaštítěné Českou lékárnickou komorou (ČLnK) a Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) je motivovat uživatele inhalátorů k jejich vracení za účelem ekologické likvidace. V současnosti totiž 75 % lidí nepotřebné plastové dávkovače odhazuje do běžného odpadu, kde mohou představovat riziko pro životní prostředí.
 
Inhalátory slouží především pacientům s astmatem a jinými respiračními chorobami, například chronickou obstrukční plicní nemocí nebo alergickou rýmou. Těch je v České republice přibližně  dva a půl milionu. „Podařilo se nám vybrat již jednu tunu plastu, což je slibný začátek. Projekt Vdechněte inhalátorům nový život ale samozřejmě pokračuje dál a našim cílem je zapojit do něj ještě více lidí, od pacientů až po angažované lékárníky. Rádi bychom maximálně omezili dopady inhalátorů na životní prostředí, ačkoli si uvědomujeme, že je to běh na dlouhou trať,“ hodnotí dosavadní průběh projektu generální ředitelka GSK PharmDr. Monika Horníková.
 
Drtivá většina inhalačních plastových krabiček v současné chvíli bohužel končí v odpadkovém koši. Jen čtvrtina lidí je totiž s inhalátorem ochotna dojít zpět do lékárny. Aby návratnost co nejvíce usnadnili, rozdávají pracovníci lékáren zákazníkům informační letáky a sáčky, které i s použitými inhalátory při další návštěvě zase odevzdají. „Věříme, že i tímto projektem přispějeme k zodpovědnému nakládání s léčivými přípravky,“ říkávedoucí lékárník Ústavní lékárny IKEM  Mgr. Michal Hojný.
 
Přestože logem projektu na jeho začátku bylo označeno „jen“ 233 lékáren, do současné chvíle  se jejich počet vyšplhal až na 365. Některé z nich se zapojily dodatečně i na popud pacientů, kteří ve svém okolí žádné sběrné místo neměli.Jejich aktuální seznam může každý zájemce nalézt na webu www.inhalatory.net. „Počet lékáren dobrovolně zúčastněných v projektu považuji  za velký úspěch. A předpokládám, že dále poroste v souvislosti se zvýšeným zájmem občanů
o ekologickou likvidaci inhalátorů“,
dodává prezident České lékárnické komory  PharmDr. Lubomír Chudoba.
 
Kromě samotného plastu představují zátěž pro přírodu i zbytky léčiv, které se mohou nacházet v prázdných obalech. Proto se do podpory projektu přidal i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Tento projekt velmi vítáme, neboť přispívá k obecnému povědomí o nutnosti zodpovědného zacházení s léčivy, a podporuje tak snahy a aktivity SÚKL v této oblasti,“ říká ředitel SÚKL  MUDr. Pavel Březovský, MBA.
 

Jakub Hofmann

Klíčová slova: