Oslavy Jedličkova ústavu pokračují vysazením sté jedle a vzdělávacím komiksem

04.05.2013 2:00

Jedličkův ústav a školy oslavuje letos sto let své existence, jež s sebou nese péči o osoby s tělesným postižením. Výročí si připomněla prostřednictvím vysazení jedle, která je také stou v pořadí. Tímto aktem byl završen několikaletý osvětový projekt 100 jedlí pro Jedli, který si dal za cíl přiblížit téma „Život s postižením“ dětem na běžných základních školách. Součástí projektu byl mimo jiné například komiks určený pro žáky 2. stupně ZŠ.

Jubilejní strom vysadila ředitelka Konta BARIÉRY Božena Jirků společně s ředitelkou Nadace Jedličkova ústavu Alenou Peštovou a primátorem hlavního města Prahy Bohuslavem Svobodou.
Série návštěv v pražských a středočeských školách spojených s besedami odstartovala v roce 2010. V čase vyhrazeném pro besedy se zaměstnanci a studenti speciální školy snažili diskutovat o životě s postižením a současně tím bořit předsudky o Jedličkově ústavu.
Náplní besed bylo také zhlédnutí krátkého filmu, nebo například zkušební jízda na vozíku. Závěr návštěvy byl pak tradičně spojený s výsadbou symbolického stromku – malé jedle. Každá škola navíc obdržela dvoudílné komiksy nesoucí název Stejně jako Ty, jejichž děj odpovídá zábavnou formou na otázky ohledně sbližování se mezi lidmi s handicapem a bez něj. Komiks má dětem ukázat, že i člověk trávící svůj život na vozíku nebo ten, který se pohybuje s pomocí berlí, může vlastně žít stejně jako ony. Součástí komiksu je také metodická příručka pro učitele, kteří ji mohou využít jako nástroj pro výuku občanské výchovy na druhém stupni základních škol.
3. května byla v průběhu dopoledne zahájena výstava, která dokumentuje vznik komiksu a také samotný průběh zmíněného projektu. Akce se konala v kavárně Jedličkova ústavu TA KAVÁRNA . V 11 hodin pak následovalo zasazení poslední, sté jedle. Ta poroste v těsném sousedství stromku, který tu před dvěma měsíci během své návštěvy zasadil britský princ Edward s manželkou Sophií.

Projekt Sto jedlí pro Jedli měl mezi účastníky (žáky i učiteli ZŠ) velmi pozitivní ohlas. Díky němu se se životem lidí s tělesným postižením seznámily stovky dětí a mohly tak překonat svůj přirozený ostych. Jedličkův ústav a školy hodlá i nadále pokračovat v osvětě, která přináší odbourávání předsudků o osobách s postižením. Činí tak prostřednictvím dalších svých projektů či neziskových organizací kolem něho sdružených.

Radek Musílek

Klíčová slova: