Omezení opatření, běžný život a návrat z nouzového stavu do normálu

Když nám umírají blízcí, chceme se s nimi rozloučit. Bohužel kvůli dosavadnímu nouzovému stavu byla tato skutečnost některým lidem odepřena. I takto ovlivňuje životy lidí pandemie, respektive opatření, která jsou zaváděna. I toto jsou trápení lidí, které slyšíme na lince důvěry a pomáháme je zvládnout.

Čím jsme prošli

Jistota a bezpečí je pro člověka a každou živou bytost zásadní jako předpoklad pro zdravý vývoj jedince a život. Tím, čím si teď procházíme není jen několikatýdenní vykolejení z každodenní rutiny, ale již nyní víme, že nás i náš život tato nákaza bude ovlivňovat dále.

Opatření, která byla zaváděna, ale především způsob jejich sdělování a vyžadování, způsobila velký tlak na naše životy a individuální jistoty a znamenala útok na primární bezpečí. 

Jak se s tím vyrovnáváme

Jedna možnost, jak na tyto skutečnosti reagovat, je ignorovat zastrašující tón a chovat se dospěle. To znamená dodržovat opatření ze zodpovědnosti k sobě i druhým lidem. Tato reakce je ta zdravá, i když je někdy těžké v atmosféře strachu v ní vytrvat.

Druhá reakce, která právě může přinést do života velký psychický výkyv, je ta ustrašeně přijímací a slepě poslušná. Člověk pak ztrácí své přirozené síly i obrany a stává se psychicky i fyzicky náchylnější k nemoci.

Třetí reakcí je rebelství proti autoritě a “zlobení jako nezvedený puberťák”, ta je pak zbytečně riskující a člověk tím může ohrozit sebe a druhé.

Návrat do normálu?

V posledních dnech se počet kontaktů na chvíli na naší krizové lince důvěry vrátil do běžných čísel. Klienti volají stále, příběhy jsou možná zamotanější než na začátku nouzového stavu a odráží se v nich problémy a trápení nedořešených záležitostí před karanténou.

Může to být i tím, že lidé se postupně “zabydleli” v daných opatřeních, není to již nic nového a z nejistého se stává běžnost všedního dne, i když odlišná od toho, co jsme znali dříve.

Domnívám se, že nikdo z nás nedokáže odhadnout, jak velké dopady na psychiku mají opatření, která byla u nás zaváděna. Z příběhů lidí, kteří kontaktují naši krizovou linku důvěry, bych chtěla zdůraznit, že psychiku člověka ovlivňuje i to, jak jsou opatření prezentována a nastavována. Strach, který je šířen, nejistota a nesvoboda, která je v mnohých nařízeních nesmyslná, přináší do našich životů zásadní obraty,“ zdůrazňuje Hana Regnerová, ředitelka Modré linky.

Lidé si zvyknou na všechno? 

Z naší zkušenosti si však dovolujeme apelovat na to, že tato situace může být nebezpečnější než před měsícem. V té době se strach mohl i navenek přiznat, nyní už to začíná být možná trochu nepatřičné.

Ale psychické stavy mají svoji dynamiku a napětí, které bylo v minulých dnech se může projevit až ve dnech či týdnech dalších.  Těžké pak detekovat, kde se ty “divné stavy” vzaly, což může způsobit ještě větší úzkost a propad psychiky.

O pomoc si lze říct i dál

Nyní nás pravděpodobně čeká postupný návrat do běžnějšího života, což není o nic snažší než na začátku nouzového stavu. Možná právě naopak.

Krizové linky a linky důvěry tu stále zůstávají a jsou vám k dispozici proto, aby pomohly řešit velké problémy, ale jsou zde také, aby se z malých trápení nestaly velké. 

Vždyť zavolat nebo napsat není tak těžké, zůstat na trápení sám je těžší.

Modrá linka 

Klíčová slova: