Ochrana kol pomocí "DNA" se neosvědčila

24.07.2014 11:18

Veronika ŠARAJOVÁ, redaktorka:
Ministerstvo vnitra dalo na označování syntetickou DNA přes 600 tisíc korun. Projekt má ale háček. Ne každé policejní oddělení má mikročtečku, díky které kód umístěný třeba na kole nebo invalidním vozíku dokáže přečíst. To, že zatím projekt spíš nefunguje, se ukázalo v Ostravě. Je tam přes tisíc takto označených kol. Ztratila se tři, ani jedno policisté zatím nenašli.

Vladimír ŘEPKA, mluvčí ministerstva vnitra:
Ministerstvo vnitra se rozšíření do dalších měst nebrání, ale zvážíme ho až po vyhodnocení výsledků stávajícího projektu.

Veronika ŠARAJOVÁ, redaktorka:
Označování probíhá tak, že policie natře předmět speciálním lepidlem s mikrotečkami na několika místech.

Tomáš DVOŘÁK, vozíčkář:
Je to preventivní krok, pro který jsem se rozhodl. Odcizení tady toho vozíku je pro mě, já nevím, nedosažitelná suma, protože 50 tisíc není žádná sranda.

Jaromír KOLAŘÍK, Městská policie Ostrava:
Invalidní vozík není jenom označen, ale je i popsán a nafocen. Potom je zaveden do databáze městské policie v Ostravě a do národní databáze.

Veronika ŠARAJOVÁ, redaktorka:
To znamená, že když vozík zmizí, v databázi se objeví informace o tom, že je ztracený. Policisté na odděleních, kde čtečky mají se pak mohou podívat, jak vypadá a podle fotky ho najít. Když na něj narazí, mikročtečka by jim měla ukázat, jestli mají ten správný. Jestli je projekt jen továrnou na vyhozené peníze a skončí nebo skutečně začne pomáhat při pátrání po kradených kolech a invalidních vozících, to se od ministerstva vnitra dozvíme až na konci roku. Veronika Šarajová, televize Nova.

Klíčová slova: