Obce na Českolipsku zakázaly stavbu domků pro mentálně postižené

04.02.2014 16:25

Jestřebí - Projekt chráněných domků a bytů pro padesát mentálně postižených v okolí České Lípy se prodraží o 6 milionů. Kvůli obavám ze společného soužití s handicapovanými podala více než polovina přilehlých obcí proti návrhu petici a parcely Libereckému kraji neprodala. Na pozemcích nakoupených od soukromníků by se měl projekt začít realizovat v polovině příštího roku.

Zhruba padesáti mentálně postiženým ženám z Domova Sluneční dvůr v Jestřebí na Českolipsku by měl otevřít dveře k samostatnému bydlení projekt chráněných domků a bytů, financovaný částkou 150 milionů korun z evropských fondů. "Cílem je vytvořit malé domky rodinného typu, které budou rozmístěny v několika lokalitách na Českolipsku. Klienti se budou snažit starat se o svou domácnost a o sebe v malém domácím prostředí v maximálním počtu šest lidí na domáctnost," sdělil ředitel Domova Sluneční dvůr Pavel Kos.

Proti výstavbě domků se však postavila více než polovina vesnic v okolí plánovaných lokací projektu. V obcích Jestřebí, Zahrádky a Zákupy občané sepsali petice, důvodem byly podle nich obavy o bezpečnost dětí a riziko nadměrného hluku v klidné lokalitě. "Dvacet čtyři klientek by se netransformovalo bez problémů do města Zákupy. Vyvolávalo by to problémy a nebylo by to dobré řešení," poznamenal starosta města Zákupy Radek Lípa (Nezávislé moderní Zákupy). Starosta obce Okna Stanislav Havlín (SNK) pak vyjádřil obavy, že potencionální investoři nebudou mít zájem o zbývající pozemky v lokalitě.

Kos: Lidé si pletou mentálně postižené s pacienty psychiatrie

Mentálně postižení z centra Slunečný dvůr jsou podle jeho ředitele schopni žít sami nebo s menší pomocí mezi ostatními lidmi. Za stoleté působení ústavu v Jestřebí podle něj nebyla na jejich chování podána jediná stížnost. Doplácejí tak nejspíše na neinformovanost lidí v okolí.

Liberecký kraj přišel o 6 milionů, Zákupy o 1,5 milionu

Ačkoliv v Zákupech vznikla i petice na obranu handicapovaných, zastupitelstvo se pod vahou podpisů přibližně pěti set odpůrců projektu rozhodlo pozemky Libereckému kraji neprodat. Parcely v obci dodnes nikdo nekoupil, obec Zákupy tak přišla o investici 1,5 milionu korun a pracovní místa, která se v souvislosti s pomocí mentálně postiženým mohla vytvořit.

Projekt se prodraží i Libereckému kraji, pozemky musel koupit od soukromníků, a zaplatí tak o 6 milionů více. Kraj teď podle radního pro sociální oblast Pavla Petráčka čeká na vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí, samotná stavba by se měla začít realizovat v polovině příštího roku.

URL| http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/195631-obce-na-ceskolipsku-zaka...

Klíčová slova: