Nová důchodová ročenka ČSSZ přináší aktuální data

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vydala statistickou ročenku za rok 2017. Publikace shrnuje důležitá data z oblasti důchodového pojištění, které představuje jednu z klíčových agend instituce. Podrobné statistiky týkající se důchodů doplňuje rozsáhlá přílohová část s grafy. Nová ročenka obsahově navazuje na předchozí ročníky.

Ročenku standardně tvoří pět hlavních tabulkových částí. První tři tabulkové části (kapitoly 8-10) popisují kolik důchodů, jakého druhu v jaké kombinaci bylo v roce 2017 v ČR vypláceno, dále kolik důchodů a v jakém členění bylo v loňském roce nově přiznáno a také kolik důchodových dávek a z jakých důvodů přestalo být loni vypláceno. Zbývající dvě tabulkové části (kapitoly 11 a 12) se zaměřují na invalidní důchody, které přinášejí informace nejen o přiznaných a vyplácených invalidních důchodech, ale také o příčinách invalidity.

V ročence lze nalézt také některé zajímavé informace ilustrující zvyšování kvality života a zdravotní péče v ČR, které se promítají také do oblasti důchodů. Zatímco ještě v roce 1970 starobní důchodce pobíral důchod v průměru 11 let, v roce 2000 to bylo již téměř 20 let a v roce 2017 pak více než 24 let. Nadále trvá rozdíl mezi muži a ženami: muži v loňském roce pobírali starobní důchod něco přes 19 let, ženy se přiblížily hranici 28 let.

Aktuální statistická ročenka je také jedním ze zdrojů pro tvorbu důchodových datových sad, které ČSSZ ve formátu otevřených dat publikuje na svém speciálním portále na adrese: data.cssz.cz.

Vybrané statistiky a přehledy z oblasti důchodového pojištění jsou k dispozici také v sekci Statistiky na webu ČSSZ.

Statistická ročenka z oblasti důchodového pojištění 2017.

Zdroj: ČSSZ

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.