Nevidomí si osahali parní stroje, už se těší na rafty

04.02.2014 16:25

Kladno – Doslova si osahat parní stroj je zážitek i pro lidi vidomé. Natožpak pro ty, kteří zrak nemají vůbec nebo jen velmi omezený. A právě pro své členy připravila v sobotu kladenská oblastní organizace Svazu nevidomých a slabozrakých ČR (SONS) poznávací odpoledne zaměřené právě na poznání uvedené techniky. Pozvání do místnosti organizace v kladenské Metě přijal modelář Jiří Voráček, který se stavbou miniaturních strojů zabývá.

"Jsem původně elektrikář, kterého oslovila mechanika. Stavbě modelů se věnuji sedmnáct let. Za tu dobu jsem jich vytvořil asi stovku. Společně s manželkou Kristýnou se účastníme i závodů modelů lodí, které tyto parní strojky pohánějí," prozradil Kladenskému deníku Jiří Voráček. Jeho modelářský kolega, Tomáš Bartoš z Kladna, který je zároveň aktivní i organizaci nevidomých a slabozrakých, uvedl, že cílem sobotního setkání bylo pohovořit si právě o páře a parních stojích a nevidomé seznámit s principem jejich fungování.
Podle slov předsedy oblastní organizace SONS Miloše Burdy si totiž většina nevidomých neumí představit jak takové soukolí stroje pracuje. "Toto setkání předchází chystané návštěvě Národního technického muzea v Praze, kam se pojedeme pátého března. S jeho vedeném jsme se dohodli, že nám muzeum bude přístupné v době, kdy je pro ostatní návštěvníky uzavřeno. Naši členové nafasují bavlněné rukavice a stejně jako v sobotu parní stoje, si zde budou moci osahat vystavené exponáty," konstatoval Burda. Kladenská organizace SONS je velmi aktivní. Kromě pravidelných setkání organizuje pro své členy řadu programů. "V létě jsme si například na vodních plochách vyzkoušeli ovládání dálkově řízených modelů lodí, lodě a letadla jsme si mohli osahat i při nedávné modelářské výstavě v tělocvičně kladenské průmyslovky, kde jsme od jejich stavitelů získali řadu zajímavých informací," popsal předseda Burda.
V březnu se nevidomí chystají také na další střelecké závody s laserovými zbraněmi. Tyto přebory pořádá organizace dvakrát ročně.
"Na léto připravujeme jízdu na raftech. Někteří naši členové si projetí v lodi vyzkoušeli už na klidné hladině požární nádrže, ale tentokrát jim chceme dopřát zážitek, jaké to je svézt se na lodi po tekoucí vodě," řekl Miloš Burda a doplnil jedno velmi důležité krédo: "Nevidět rozhodně neznamená nevědět!"

---

Cílem sobotního setkání bylo pohovořit si o právě o páře a parních stojích a nevidomé seznámit s principem jejich fungování.

Foto: STAVITEL MINIATUR parních strojů Jiří Voráček předvedl nevidomým několik svých modelů. Členové kladenské organizace Svazu nevidomých a slabozrakých z nich byli nadšeni.
Foto: Deník/R. Božovský

Klíčová slova: