Nevidím. Můžete mi půjčit knížku?

14.08.2012 0:35

Krajská knihovna Karlovy Vary nabízí lidem se zrakovým postižením širokou škálu služeb, vybírat si mohou z více než 3000 titulů.

Máte nějaký problém se zrakem? Nepřečtete běžný tisk?
Nabídneme Vám knížky ve formě, která Vám bude vyhovovat. V oddělení pro handicapované je speciální fond pro nevidomé a slabozraké. Jsou to knížky převedené do zvukové podoby. Herci, moderátoři, dobří předčitatelé načetli mnoho titulů ze všech žánrů – romány klasiků, psychologické, válečné, historické, pro ženy atd.  Máme také cestopisy, životopisy, přírodovědné knihy.
Každý si může vybrat podle svých zájmů z 3.000 titulů. Návštěvník si zvolí knihu buď na magnetofonových kazetách nebo na CD ve formátu mp3. Pokud nemáte doma vhodný přehrávač, půjčíme Vám i radiomagnetofon. Je také možné nechat si uložit knížky na Váš vlastní mp3 přehrávač nebo flash disk.
posledních novinek můžeme nabídnout ve zvuku např. trilogii S. Larssona Milénium, čtyři díly Řeky bohů od Wilbura Smitha, knížky Simony Monyové, sérii historických detektivek Vlastimila Vondrušky a řadu dalších. Jsou zde časopisy ve zvětšeném černotisku pro slabozraké - Zora a Ema. Všechny služby pro handicapované jsou bezplatné.
 
Jak si nevidomý člověk poradí s příchodem do knihovny?
Může se nechat navést signalizačním majákem. Jde za hlasem z reproduktoru nad hlavním vstupem, který ho naviguje do haly a odtamtud ho knihovnice rády zavedou do oddělení se zvukovými knihami.
Návštěvník odd. pro handicapované může využít kamerovou zvětšovací lupu Presto - stolní verzi se čtecím stolkem. Jedná se o výkonnou pomůcku pro slabozraké, vyznačující se nenáročnou obsluhou a velkým zvětšením. Umožňuje číst nejrůznější texty a také prohlížet obrázky na obrazovce.
Dalším dobrým pomocníkem, připraveným pro návštěvníky tohoto oddělení je počítač se speciálním softwarem pro nevidomé a slabozraké. Tento software obsahuje účinné nástroje ke snadné práci zrakově postižených jako je tzv. ZVĚTŠOVAČ (zvětší jakýkoli text na monitoru podle potřeby uživatele, umí zabarvit pozadí pro lepší čitelnost textu atd.) a dále pak ODEČÍTAČ a program WinTalkerVoice. Tyto dvě posledně jmenované funkce nového počítače dokáží, že je jakýkoli text převeden do zvuku a zpracován tak, aby byl možný finální hlasový výstup.
K dispozici je také elektronická čtečka, kterou si mohou zájemci zarezervovat a půjčit až na dobu 14 dní.
 
Máte zájem poslouchat zajímavou četbu, ale je pro Vás problém přijít do knihovny?
Bydlíte příliš daleko nebo Vám pohyb dělá potíže? I pro Vás máme řešení: po domluvě Vám pošleme zvukové knížky domů poštou. Pro zrakově postižené přepravuje pošta zásilky zdarma.
Na webové stránce krajské knihovny je záložka „pro nevidomé“, kde jsou základní informace, odkazy do on-line katalogu, seznam novinek.
Ti, kterým zrak dobře funguje, služby našeho speciálního oddělení využívat nemohou. Je však možné, že ve Vašich rodinách nebo mezi známými žije někdo, kdo by rád četl, ale potíže se zrakem mu to neumožňují. Možná je někdo po úrazu, vážné nemoci, jeho oči sice vidí, ale tělesné postižení mu nedovoluje držet klasickou knihu a listovat v ní. Doporučte mu, ať vyzkouší možnosti, které nabízí zvuková knihovna!
Jitka Tichá, oddělení pro handicapované
 
 
Klíčová slova: