Nebuď srab!!! A namoč se pro ranou péči

Fundraisingová kampaň ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči je přímá, lehce drsná, osvěžující a může se do ní namočit kdokoli.

Cílem kampaně, která bude probíhat v online prostoru a pak také u řek, potoků či vodovodních kohoutků, je získat finanční prostředky na zajištění služby rané péče pro rodiny dětí se zrakovým a kombinovaným postižením v Moravskoslezském kraji.

Je jasné, že celý svět a Česká republika obzvlášť zápasí s koronavirem COVID-19, ale děti se rodí stále. A na svět přicházejí i děti s postižením zraku nebo i dalším hendikepem.

„Jejich rodiče musí čelit nesmírně těžké výzvě. Jejich život se během okamžiku převrátí vzhůru nohama a rodina musí sebrat všechny síly a s velkou odvahou nelehké situaci čelit. Nejsou to prostě žádní srabi,“ říká ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči Vladimíra Salvetová. Rodinám, i v době koronavirové, pomáhá služba raná péče, kdy poradkyně rané péče dojíždějí za rodinami přímo domů a pomáhají jim situaci zvládnout tak, aby se rodiče nemuseli uchylovat ke krajnímu řešení v podobě umístění dítěte do ústavní péče.

Když není zbytí, pomáhají poradkyně rodinám i na dálku s využitím moderních technologií, pomůcky a potřebné stimulační hračky rodinám dovezou.

Kampaň NEBUĎ SRAB!!! má získat finance na zajištění podpory rodin s dětmi s postižením zraku v příštím roce, protože raná péče je rodinám poskytována podle zákona zdarma a dotační programy kraje, měst a obcí náklady na její provoz pokrývají jen zčásti.

Princip kampaně spočívá ve třech jednoduchých krocích: Podpoř, Ponoř se, Pošli to dál. Tedy lidé podpoří ranou péči jakoukoli finanční částkou na příslušném účtu, ponoří se do studené vody – do potůčku, rybníka nebo třeba jen symbolicky smočí nohy v lavoru s vodou nebo si dají studenou sprchu, a vyzvou k tomu aspoň dva své známé, kamarády, kolegy. Lidé mohou své výkony nahrávat nebo vyfotit a s jejich souhlasem budou videa a fotky zveřejněny. Fotky ani videa ovšem nejsou podmínkou.

„Rodiče, kterým se narodí dítě s postižením, jsou také obrazně řečeno hozeni do vody a musí se s novou situací vypořádat. Věříme, že kampaň NEBUĎ SRAB!!! nejen přinese kýžený finanční obnos, ale také lidi pobaví, třeba i otuží, možná se někomu otužování zalíbí natolik, že u něj zůstane,“ říká ředitelka ostravské pobočky rané péče Vladimíra Salvetová, „a přejeme si, abychom aspoň trochu rozčeřili vlny sociálních sítí.“ 

Pokud bude situace příznivá, bude kampaň oficiálně zahájena 28. listopadu s podporou známé otužilecké skupiny na severní Moravě Otužilci Frýdek-Místek, a to v řece Ostravici pod jezem U Žida ve Frýdku-Místku v 9 hodin. 

„Situace se mění každým dnem, proto uvidíme, zda tento první oficiální ponor pro ranou péči bude možný, sledujte náš web, Facebook, Instagram, budeme o všem informovat,“ uzavírá Vladimíra Salvetová.

INFO O KAMPANI NEBUĎ SRAB:

www.ranapece.cz/ostrava/nebud-srab/

www.namocse.cz

PŘISPĚT LZE ZDE:

www.darujme.cz/projekt/1203665

Kristina Mezníková

Klíčová slova: