Návštěvy POTMĚ přecházejí v zapsaný ústav Spolu, z. ú.

Služba Návštěvy POTMĚ zprostředkovává již rok a půl navštěvování seniorů i plnohodnotná pracovní místa těžce zrakově postiženým. Od března 2018 se do projektu zapojilo celkem 27 zrakově postižených, kteří se 700 seniory strávili více než 2500 hodin plných vyprávění, zpěvu, procházek a dalších aktivit. Návštěvy POTMĚ, jež byly do konce září tohoto roku finančně podpořeny z Operačního programu Zaměstnanost, přecházejí nyní za trvající podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu v zapsaný ústav Spolu, z. ú.. Ten zakládají sami zrakově postižení.

Služba je určena seniorům, kteří tráví většinu času o samotě ve svých domovech, odlehčovacích službách, domovech pro seniory či domovech se zvláštním režimem.  Zrakově postižení Návštěvníci za osamělými seniory pravidelně docházejí a tráví s nimi čas smysluplnými aktivitami, jako je zpěv, hraní na hudební nástroje, hraní deskových her, poslech hudby a divadelních her, čtení knih a časopisů, vyprávění, které hledí jak do vzpomínek, tak do přítomnosti a vším, co navrací chuť do života.

Svou činnost odstartovaly Návštěvy POTMĚ v Praze, za rok a půl se rozšířily do dalších sedmi měst, mezi která spadá Brno, Olomouc, Jihlava, Liberec, Mělník, Plzeň a České Budějovice. V současné chvíli spolupracuje s Návštěvami POTMĚ 26 zařízení pro seniory napříč republikou.

Podařilo se nám navázat spolupráci, která je přínosná pro všechny zúčastněné strany, pro nás jako pro návštěvníky, pro seniory i aktivizační pracovníky, kteří pro obyvatele domovů zajišťují volnočasové aktivity a koordinují naše návštěvy. Navázali jsme nová přátelství napříč generacemi a obohatili se o nové zkušenosti. Je to skvělá a smysluplná práce, která nás naplňuje, dává možnost seberealizace a bourá společenské i sociální bariéry,“ vysvětluje jedna z těžce zrakově postižených koordinátorek Návštěv POTMĚ Anna Burdová.

Počátkem října dochází ke změně poskytovatele služby, kterým se stává zapsaný ústav Spolu, z. ú.

Návštěvy POTMĚ jsme před dvěma lety stavěli tak, aby byla služba, a hlavně tým lidí, kteří službu realizují, připravena na samostatný provoz. Od června tohoto roku přebírají kolegyně z Návštěv POTMĚ veškerou agendu spojenou s provozem služby, vedením týmu, marketingem i komunikací s klienty. Jsem si jistá, že vzniká naprosto unikátní sociální podnik, který vedou a provozují pouze lidé se zrakovým postižením a který současně adresuje jeden z nejpalčivějších společenských problémů, samotu seniorů. Nadační fond bude tým nově vzniklé organizace Spolui nadále podporovat. Jsem na kolegy a kolegyně z Návštěv POTMĚ nesmírně pyšná,“ vysvětluje změnu ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu a ředitelka Návštěv POTMĚ Gabriela Drastichová.

Služba se pro seniory v pobytových zařízeních bude pohybovat v rozmezí od 180 korun do 230 korun. V případě, že službu objedná rodinný pečující pro své rodiče či prarodiče, jsou první tři návštěvy zdarma a další se bude hradit částkou 250 korun za hodinu.

Je pro nás výzva postavit se na vlastní nohy a vytvořit z projektu fungující podnik. Dostáváme neopakovatelnou možnost ukázat, co v nás je. Každý se navíc vedle práce návštěvníka můžeme ujmout funkce odpovídající původnímu profesnímu zaměření a zájmům, ať už je to PR, nebo management. Zároveň si moc vážíme toho, že Nadační fond Českého rozhlasu nám věří a rozhodl se postavit se za nás i v nadcházejícím období,“ dodává Burdová.

Návštěvy POTMĚ zaznamenaly za dobu svého fungování celospolečenský přesah. Reagují mimo jiné totiž na problematiku stárnoucí společnosti, a ulehčují tak ženám a mužům tzv. sendvičové generace, kteří pečují o své blízké a potýkají se s fyzickým i psychickým vyčerpáním. Zrakově postižení díky vlastním zkušenostem a pravidelnému vzájemnému kontaktu dokážou navíc včas rozpoznat a podchytit úbytek zraku i sluchu u seniora a navrhnout vhodná řešení.

Karolina Žampachová

 

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.