Nádražní blues

Nová inscenace Bílé holubice o touze, která je cestou k sobě samému, bude mít premiéry 12. a 16. října na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava.

Umělecký soubor připravil pro letošní rok premiéru nového představení s poetickým názvem Nádražní blues. Jeho hrdinka, mladá dívka, která nalezla odvahu změnit svůj život, se vydává na dobrodružnou „wheel-road-theatre movie“ za svým snem. Režisérem inscenace je Pavel Šimák.
 
„Asi nejvíc mne v životě lákají témata, při jejichž zpracování je možno propojovat světy, které jsou rozděleny zdánlivě nepřekročitelnými nebo jen obtížně zdolatelnými překážkami,“ vysvětluje. „Největší výzvou pro mne je setřít hranici mezi inscenovaným a prožívaným dějem v reálném světě.“
 
Pavel Šimák už dříve spolupracoval s handicapovanými na menších filmových projektech, ale v divadelní práci se s nimi ještě profesně nesetkal: „Divadlo s postiženými, a navíc divadlo taneční, mě čekalo poprvé. Spojil jsem se proto s choreografy Tomášem Rychetským a Denisou Musilovou, o kterých vím, že rádi hledají nové cesty, ať ji ve formě nebo významu.“
 
Pro Tomáše Rychetského jde rovněž o první podobnou zkušenost s integrovaným souborem, Denisa Musilová si do práce s handicapovanými tanečníky přináší zkušenost ze svého působení v New Yorku.
 
„Na jaře jsme se se souborem blíže seznámili na několika workshopech a už tehdy v podstatě začala příprava inscenace. Pro nás bylo nesmírně důležité seznámit se s lidmi, zjistit, jaké mají limity a zkoušet, zda jejich hranice můžeme posunout. A už nyní můžeme říci, že je podivuhodné, kam až je možno je posunout,“ říkají Denisa s Tomášem.
 
To potvrzuje i představitelka hlavní hrdinky, Lucie Albičuková, pro kterou je hlavní role první v její kariéře tanečnice.
 
„Nácvik je velmi náročný, jsou chvíle, kdy si sahám takříkajíc na dno svých sil, ale přesto je nesmírně krásný. Poselstvím inscenace je poznání, že touha po něčem vzdáleném může být vlastně cestou k sobě samému. Tento pocit zažívám nejen jako hlavní hrdinka, ale každý den na tanečním sále…“
 
Říká se, že vše bylo vymyšleno. Režisér společně s choreografy i přesto hledal nové, netradiční a zajímavé postupy, které akcentují silné sdělení a příběh. Jak se to povedlo, se diváci přesvědčí na dvou premiérách a reprízách představení.
 
Nádražní blues bude možno shlédnout v Divadle loutek Ostrava, alternativní scéna, v premiérách 12. a 16. října od 18.00 hodin. První repríza 8. listopadu bude určena dopoledním návštěvníkům, pro které odehrajeme představení od 10.00 hodin. Druhá repríza bude večerním představení, které je naplánováno na 11. listopadu v 18.00 hodin.
 
Vznik inscenace podpořily: Statutární město Ostrava, Krajský úřad Moravskoslezského kraje, Ministerstvo kultury, Innogy, Fest Ostrava, Nadační fond Veolia, Ostravské vodovody a kanalizace, Nadace Dětský mozek.
 
Xenie Kaduchová
Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.