Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením spouští portál pracovní tržiště

Portál bude zajišťovat komfort pro lidi s handicapem při hledání práce a současně důrazně chránit jejich citlivá osobní data. Budoucí zaměstnavatel neuvidí na webu kompletní životopis, protože osobní data jsou šifrovaná, a teprve po souhlasu zájemce o práci jsou mu informace poskytnuty.

„K vytvoření portálu pracovnitrziste.cz nás vedla především stále komplikovaná situace na otevřeném trhu práce a absence prostředí, kde by se zaměstnavatelé a osoby se zdravotním postižením (OZP) mohli setkat. Vytváříme určitou platformu pro seznámení se zaměstnanec a zaměstnavatel. Nejsme zprostředkovatelé práce, ani pracovní agentura. Chceme jen spustit prostředí, kde se dva volné konce prostě spojí. Ve velkém nikdo s jednou ani druhou skupinou dlouhodobě nepracuje. Chceme v této oblasti pomoci. Jsme v kontaktu i s úřady práce.“ říká zakladatelka a předsedkyně Správní rady NFOZP Lenka Kohoutová.

Přihlášení do portálu je velmi jednoduché a intuitivní. Po zadání adresy www.pracovnitrziste.cz, každého zájemce z řad uchazečů i zaměstnavatelů povede portál jednoduchými, na sebe navazujícími kroky. Prvním z nich je zaregistrovat se. Následně zájemce vyplní profil, zadá životopis a je to. Firmy vyplní své požadavky. Vlastně portál působí jako každý jiný jen s tou výjimkou, že uchazeč o zaměstnání sám určí, které firmě se ozve. Samozřejmě, pokud si sám nevyhledá pracovní post v nabídce.

Cílem NFOZP je, aby si brzy portál našel své místo na trhu a byl aktivním prostředníkem pro budoucí zaměstnance a zaměstnavatele.

„Oslovujeme organizace a sociální služby, které pracují s osobami se zdravotním postižením. Navázali jsme spolupráci s pražskou Hospodářskou komorou. Zákoník práce je stejný pro člověka s handicapem i pro člověka zdravého. Jde pouze o smluvní dohodu dvou stran, která povede k oboustranné spokojenosti. Problém je v tom, že se velmi často lidé s handicapem podceňují, ale po velmi krátkém čase se ukáže, že jsou jedni z nejlepších zaměstnanců.“ říká ze zkušeností zakladatelka NFOZP Lenka Kohoutová.

Součástí pracovního tržiště jsou i poradny, jak pro budoucí zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Všechny poradny jsou vázané na zaměstnávání osob se zdravotním postižením a jsou v nich k dispozici profesionálové z Hospodářské komory hlavního města Prahy, kteří dokážou poradit, jak se efektivně vypořádat s exekucemi, součástí je i právní poradna.

Zdroj: AVPO ČR

Klíčová slova: