Nadace, která má křídla

04.02.2014 16:25

Říkají si Dobří andělé. Je to přiléhavé označení. Podporují totiž rodiny s onkologicky nemocnými pacienty, které se kvůli dlouhé léčbě ocitly ve finanční tísni.

S Pavlínou Pohlovou se život nemazlil. První ze tří synů trpěl dětskou mozkovou obrnou, druhý epilepsií. Nejmladší, šestiletý Kryštof působí jako zdravé a šťastné dítě. Vždycky tomu tak ale nebylo. Od tří let bojoval s těžkou chorobou. "Začal být unavený, ospalý, ztrácel chuť k jídlu. Přitom se mu zvětšovalo břicho. Na jednom výletě upadl, po těle se mu objevily modřiny, které se během několika málo minut zbarvily do černofialova. Diagnóza zněla neúprosně: LEUKÉMIE...," vzpomíná na nejtěžší chvíle svého života Pavlína Pohlová.

Nejhorší den v životě

"Byl to šok!! V tu chvíli se mi zhroutil svět," říká Pavlína Pohlová. Následoval náročný, zdlouhavý kolotoč chemoterapií, pobytů v nemocnicích, transplantace kostní dřeně. "Při chemoterapii vypadaly Kryštůfkovi vlasy, obočí i řasy. Přestal mluvit, vydával jen skřeky. Nemohl chodit, měl poškozené srdce, ledviny a zvětšená játra.

Sami by to nezvládli

"Nejnáročnější bylo období po transplantaci, kdy jsme čekali, jak tělo novou kostní dřeň přijme. Vidět, jak trpí, bylo šílené," říká Pavlína. Záchraně Kryštofova života obětovala všechno. Práci, zájmy, nic nebylo důležité. Těžko by to rodina zvládla bez cizí pomoci. "Dozvěděli jsme se o nadaci Dobrý anděl. Moc nás podpořila. Když nám přišly na účet peníze, nemohla jsem tomu uvěřit. Všem Dobrým andělům patří můj obdiv a neskutečný dík," dodává.

Víc než jen peníze

Nadační fond Dobrý anděl sice v České republice funguje teprve několik měsíců, přesto už má více než tisíc příznivců, kteří do něj pravidelně přispívají. "Díky tomuto systému můžou dárci relativně malými pravidelnými měsíčními částkami výrazně pomoci nemocným. Příspěvky, které dostaneme, už první pracovní den následujícího měsíce do posledního haléře rozdělíme mezi příjemce," říká zakladatel Dobrého anděla Petr Sýkora. Rodiny nemocných pak dostávají pravidelné měsíční příspěvky od dvou do pěti tisíc korun. Každý dárce si na svém účtu na www.dobryandel. cz může kontrolovat, komu jeho peníze pomáhají.

---

Známí Dobří andělé Pavlína Wolfová – redaktorka a moderátorka "Jsem ráda, že jste mi dali příležitost stát se Dobrým andělem. Nechci to zakřiknout, ale všichni moji milí jsou zdraví, a tak ten svůj vděk takhle nadrobím do měsíčních splátek. Přeju si, ať pomůžou komukoli potřebnému." Jan Hřebejk – režisér

"Myslím, že je v zásadě ohromné štěstí, pokud peníze můžou jít od nás Dobrému andělovi nežli naopak…"

Malý Kryštof se zase může začít smát. Vždycky tomu tak ale nebylo. 3 otázky Petr Sýkora, zakladatel Dobrého anděla Proč vznikl Dobrý anděl? Protože jsme chtěli pomáhat lidem, kteří se kvůli onkologickému onemocnění dostali do finančních problémů. Stane se například, že dítě onemocní rakovinou, rodiče s ním potřebují být několik měsíců v nemocnici, a tak přijdou o práci.

Náš systém je určitým východiskem, jak jim pomoci. Jak dlouho nadační fond funguje? Od loňského listopadu. Založili jsme ho s dalšími dvěma společníky. Inspirovali jsme se na Slovensku, kde Dobrý Anjel funguje už řadu let. Kolika lidem jste už pomohli? V současné chvíli Dobří andělé podporují více než 80 rodin, z velké části se jedná o ty, v nichž je onkologickou nemocí postižené dítě.

Ohlasy Vám, Dobrým andělům, bych chtěla poděkovat za to, co děláte, protože to je v dnešní době spíš vzácnost. Většinou všichni myslí jen na sebe a neštěstí druhých je jim lhostejné. V době onemocnění dcery jsem se současně i rozváděla a musela jsem dát výpověď v práci, abych se o ni mohla postarat a pobývat s ní v nemocnici. Najednou se mi zhroutil svět. Trochu mě uklidnilo až to, že v tom neštěstí nejsme sami, s ostatními maminkami jsme držely a držíme při sobě a pomáháme si, jak jen to jde. Svět by potřeboval mnohem víc DOBRÝCH ANDĚLŮ! Děkujeme. Iva Nohelová

Chtěla bych poděkovat všem, kteří přispívají, a také samotnému nadačnímu fondu, který to umožňuje. Sama nemůžu uvěřit, že se najdou lidé, kteří chápou tak těžkou situaci a chtějí pomoci. Ze srdce všem moc děkuji! Pavlína Havrilová Chci všem Dobrým andělům poděkovat hlavně za jejich široké srdce, neboť díky němu tento projekt mohl vzniknout, stále pokračuje a poskytuje potřebnou pomoc. Přeji vám všem jen samé štěstí a hned, jakmile se uzdravím, bude mi ctí postavit se do vašich řad, následovat vás a také pomáhat potřebným. Děkuji. paní Pavlína

JEŠTĚ PÁR DROBNOSTÍ

- Nadace měsíčně podporuje rodiny v nouzi 2 až 5 tisíci korunami. * Finance získává od drobných dárců, kteří pravidelně přispívají libovolnou částkou.

- Každý Dobrý anděl má přístup na svůj andělský účet, kde přesně vidí, komu jeho příspěvek pomohl.

NA KOHO SE OBRÁTIT, když potřebujete pomoc: * Ptejte se u svého onkologa. * Zažádejte poštou: DOBRÝ ANDĚL, Švédská 1010, 150 00 Praha 5, e-mailem: dobryandel@dobryandel.cz telefonicky: 737 119 119, více na www.dobryandel.cz.

foto: archiv Dobrého anděla

O autorovi: Text: Michala Jendruchová

Klíčová slova: