Nábor dárců kostní dřeně

Proběhne v Ústí nad Labem v sobotu 19. září, na kterou připadá i Světový den dárců kostní dřeně. 

Akce proběhne před budovou Krajského úřadu Ústeckého kraje od 9 do 14 hodin ve spolupráci s Krajskou zdravotní a Českým národním registrem dárců kostní dřeně. 

„S ústeckými náboráři spolupracujeme již dlouhodobě, díky ústeckým náborům se povedlo do registru dostat již téměř dvě stovky dobrovolníků a také šířit povědomí o dárcovství v Ústeckém kraji. Věříme, že tento trend bude v Ústeckém kraji pokračovat a dárců bude přibývat,“ říká mluvčí Českého národního registru dárců kostní dřeně Klára Conková.

„Aktuálně je v republikovém registru přes 99 tisíc aktivních dárců, v sobotu tak pracovníci registru zapíší na některém z náborových míst jubilejního 100 tisícího dárce,“ dodala Conková.

Letošním patronem ústeckého náboru se stal HC Verva Litvínov. Maskot Vervák přijde dobrovolníky podpořit od 9 do 10 hodin. Patronát tak převzal po Veronice Kašákové i amerických fotbalistech Blades. 

Při náboru se provádí stěr z ústní sliznice. Není tedy nutné absolvovat odběr krve. 

Dárci vstupují do registru zcela dobrovolně, na základě svobodné vůle a po podpisu plně informovaného souhlasu a vyplnění vstupního formuláře. Pro zápis je potřeba kartička zdravotní pojišťovny a občanský průkaz. 

Apelujeme také na dodržování hygienických pravidel, dobrovolníkům doporučujeme mít roušky. V den náboru proběhne v centru města také tradiční ústecký půlmaraton, proto je nutné také počítat s možnými omezeními ve veřejné dopravě a také osobní dopravě, kdy bude omezen průjezd městem. 

Věnujte 10 minut svého času na záchranu života. Pro zápis do registru jsou nutné tyto základní podmínky:

  • věk 18 – 35 let (až do dne 36. narozenin)
  • velmi dobrý zdravotní stav bez trvalého užívání léků (vyjma antikoncepce a léků na sezónní alergie)
  • hmotnost alespoň 50 kg
  • ochota překonat určité nepohodlí a „ztrátu“ času pro záchranu života někoho neznámého

V ČR onemocní každoročně stovky lidí včetně mladých lidí i malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Následují ji zhoubné nádory krvetvorby, těžké útlumy krvetvorby nebo imunity.

Transplantaci kostní dřeně absolvuje v naší zemi několik set pacientů. Z toho 75 % dárců krvetvorných buněk je od nepříbuzného dobrovolného dárce. Bohužel pro každého čtvrtého pacienta se "jeho" dárce kostní dřeně nenajde. Proto je tak nutné počet dobrovolníků v registru neustále zvyšovat! Nedarujete „jen“ kostní dřeň, ale i život. Staňte se součástí něčeho, co má rozhodně smysl.

Více informací na http://www.kostnidren.cz/

Markéta Voleníková

Klíčová slova: