Na změny kompetencí úřadů doplácejí zdravotně postižení

04.02.2014 16:25

Hradec Králové – Změny kompetencí při sociální reformě, kdy úřady práce převzaly veškerou agendu sociálních dávek od radnic, zavinily nyní více než dvoumilionový dluh zdravotně postiženým. Alespoň těm v krajské metropoli a prý nejsou ojedinělým případem. V Hradci jim pomůže radnice.

Třicet zdravotně postižených totiž nedosáhlo na nejrůznější kompenzační pomůcky, i když o ně vloni žádali a všechny jejich žádosti byly schváleny. Stát jim tak dohromady dluží 2,3 milionu korun. "Jedná se například o zvětšovací sklonatelevize pro slabozraké, úpravy vozidel nebo přímo o nákup auta i schodolezy a další pomůcky," řekla nám mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková. Jenže ouha, letošním lednem celou agendu přebíral úřad práce. Došlo sice na dohadování mezi ministerstvy vnitra a práce a sociálních věcí, ale výrobci, kteří pro postižené zajišťují dodávky pomůcek, nemohou čekat do nekonečna. Navíc je ale možné, že by potřebné pomůcky postižení dostali až s několikaměsíčním zpožděním.
Proto také hradecká radnice rozhodla, že postiženým pomůže. "Díky zkratům ve výplatě dávek sociální péče, které byly klientům pravomocně přiznány a dosud nevyplaceny, se mnozí z nich ocitli v tíživé situaci a nemohou si dovolit financovat potřebné pomůcky ze svých peněz. Zastupitelstvo se na březnovém zasedání jednomyslně shodlo na nestandardní formě pomoci, která je v této chvíli jedině možná. Peníze či příspěvky budou klienti postupně dostávat po nezbytných administrativních úkonech od města," uvedl primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.
"Všechny žádosti o pomůcky ještě vyřizoval magistrát, také je schvaloval. Úřad práce celou agendu přebíral až letošním lednem, takže magistrát měl dotáhnout celou věc až do konce. Ale chápu, že platila přechodná ustanovení, která radnicím ani nám příliš velký prostor nenabídla," uvedl Martin Horák, ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Hradci Králové.
Jak dodal, nyní je pro tělesně postižené rozhodující fakt, že ministerstvo práce a sociálních věcí se dohodlo s ministerstvem financí. Lidé tak mohou peníze dostat od radnic, stát jim je vrátí. "Je to jako v pohádce o kohoutkovi a slepičce, pořád někam chodím. Ty fronty na nové žádosti na mobilitu byly bez úrovně. O dalším raději nehovořit," řekl jeden z postižených.

Foto: MNOHÉ ZMATKY provázejí vyplácení dávek.
Foto: Deník/ Jan Jelínek

Klíčová slova: