Na sociální síti se objevily stránky Nesnáším vozíčkáře

04.02.2014 16:25

Na sociální síti se objevily stránky Nesnáším vozíčkáře, které tvrdě útočí na postižené lidi. Podle právníků se jejich zakladatel i ti, co tam v tomto duchu diskutují, dopustili trestného činu. Už po nich pátrá policie. Podobných xenofobních stránek jsou prý na Internetu ale tisíce.

Tomáš HAUPTVOGEL, redaktor:
Na sociální síti několik dní fungovaly stánky, které jejich zakladatel uvedl následovně: "nesnáším, když se musí celá společnost podřídit legračnímu jedinci na vozítku a jeho postižení je bráno jako privilegium. Myslí, že prachsprostá neschopnost chodit, často simulantská z důvodu dávek, si zaslouží lítost a pochopení. Už na ně máme řešení, to si teda pište".

Václav KRÁSA, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením:
V každý společnosti se najde parta hlupáků, nebo určité procenta hlupáků, kteří se chtějí nějak asi zviditelnit.

Aneta ŠEDÁ, liga vozíčkářů:
Buď to lidi hodně pobouřilo a hodně jim to ublížilo, anebo naopak to lidi jako se snaží ignorovat a spíš si z toho dělat srandu.

Tomáš HAUPTVOGEL, redaktor:
Odmítavě se našla taky většina ze stovek příspěvků na stánce.

Sisa SILVIOVÁ, :
Běž se léčit, ty dobytku.

Jaroslava PANSKÁ, :
Založíme stránku Nesnáším debily a uvidíme.

Daniel ŠULC, advokát:
Tu štvavou kampaň, která se v současné době objevila na Facebooku ohledně vozíčkářů, tak bych posoudil jako trestní čin podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatelstva.

Tomáš HAUPTVOGEL, redaktor:
Stránky jsme proto nahlásily jako závadné na speciální linku.

Pavel VICHTERA, Národní centrum bezpečnějšího Internetu:
Jsme vlastně to vaše hlášení podstoupili na centrum Facebooku, které funguje pro tyhle ty záležitosti v Irsku. A tam bylo do několika hodin vyhověno a vlastně ty stránky byly smazány.

Tomáš HAUPTVOGEL, redaktor:
Ročně na popud českých uživatelů zmizí desítky podobných stránek. Velké množství jich ale na síti dál zůstává. A co víc? Ještě jich přibývá.

Pavel VICHTERA, Národní centrum bezpečnějšího Internetu:
Se na Facebooku vyskytují v tisícovkách. Prostě není v silách toho Facebooku odstraňovat ty stránky okamžitě.

Karel HUMHAL, psycholog:
To víte, že to je nebezpečný fenomén, protože takhle se dá označkovat cokoli a dobře manipulovat třeba i veřejným míněním.

Tomáš HAUPTVOGEL, redaktor:
Stránkami, které hanobí vozíčkáře, se začala zabývat už i Policie České republiky. Pakliže se kriminalistům podaří vypátrat člověka, který je založil, hrozí mu až tříleté vězení. Kateřina Pichalová a Tomáš Hauptvogel, televize Nova.

Klíčová slova: