Mohou děti s handicapem lyžovat?

Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s. uspořádalo o prvním březnovém víkendu již 5. ročník lyžování pro děti s handicapem ve ski areálu v Hlinsku v Čechách.

Přes mrazy a chřipkovou epidemií se i letošní tři jednodenní lyžařské kurzy těšily velikému zájmu rodin s dětmi s handicapem. Do lyžování se zapojilo více než 20 rodin z celého Pardubického kraje, kterým se věnovalo 5 speciálně vyškolených instruktorů.

Děti s těžším tělesným či mentálním handicapem lyžovaly na monoski. Jedná se o lyžařskou pomůcku složenou ze speciální sedačky, která je upevněna k širší lyži. Děti, které jsou zdatnější, se učí ovládat monoski pomocí stabilizátorů.

Mnoho rodičů na lyžích či snowboardu doprovázelo své děti při zdolávání sjezdovky, někteří se naučili jezdit s monoski jako asistenti - vodiči. Kurzy umožnily rodinám trávit společné chvíle při lyžování a současně se ujistit v tom, že zvládnou tuto aktivitu v budoucnu sami.

Děti s méně závažným handicapem se učily lyžovat na běžných lyžích.

„Bylo úžasné sledovat progres lyžařů, kteří přijeli opakovaně. V letošním roce se z monoski poprvé na lyže postavilo a zkoušelo lyžovat 6 malých lyžařů. Nadšení v očích nových lyžařů a slzy dojetí v očích rodičů, babiček, dědečků je hnacím motorem, proč do této aktivity půjdeme i v dalších letech.“ řekla řešitelka projektu Radka Chudomská, která přivedla za 5 let k lyžování více než 60 dětí s handicapem.

Blanka Brandová

 

Klíčová slova: