Mnoho seniorů dožívá v ústavech zbytečně

16.10.2013 23:22

Lidé starší 80 let nejsou často schopni se o sebe plnohodnotně starat a zbytečně končí v ústavech. Nová kampaň s názvem Žít déle doma chce informovat o alternativních možnostech a službách, které mohou senioři a jejich rodiny využívat v domácím prostředí.

Celorepublikovou informační kampaň Žít déle doma, která je zaměřená na prevenci umisťování starých lidí do ústavů trvalé péče, realizuje občanské sdružení Život 90 a finančně ji podpořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Úřad práce ČR je partnerem pro její realizaci v praxi, například prostřednictvím nástrojů v rámci aktivní politiky zaměstnanosti.

„V souvislosti se stárnutím populace a tím, jak roste počet lidí, kteří potřebují péči v přirozeném prostředí, se nám otevírají opravdu široké možnosti pro podporu a vytváření nových pracovních míst nejrůznějšího charakteru – od poskytování sociálních služeb a péče až například po domácí práce,“ upozorňuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Využít příspěvek na péči

Pokud je člověk závislý na pomoci druhé osoby, může si zažádat o příspěvek na péči. Ten se pohybuje v rozmezí 800–12 000 Kč měsíčně, záleží na stupni závislosti žadatele (celkem jsou čtyři). Z těchto peněz může zaplatit za potřebnou pomoc nejen poskytovateli sociálních služeb, ale také třeba asistentovi či příbuznému, který se o něj stará v jeho přirozeném prostředí. Příspěvek vyplácí Úřad práce ČR lidem, kteří nezvládají minimálně tři z deseti základních životních potřeb (mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví a osobní aktivity). Doba, po kterou tato péče probíhá, se v případě II.–IV. stupně (u dětí do 10 let i I. stupně) započítává jako doba, která zakládá účast na důchodovém pojištění. Zároveň v těchto případech hradí stát zdravotní pojištění jak za pečující osoby, tak i za příjemce dávky.

Vybrané služby, které pomáhají seniorům v domácím prostředí:

  • Tísňová péče: Senior nosí doma nebo venku na ruce či krku tlačítko. Pokud se ocitne v nouzi (nevolnost, pád, přepadení apod.), zmáčkne ho a spojí se s nonstop dispečinkem tísňové péče. Operátorky zajistí pomoc – zavolají rodinu, sousedy, záchranku, policii.
  • Pečovatelská služba: Pečovatelé přicházejí pravidelně ke klientům domů. Nosí a připravují jim jídlo, pomáhají s osobní hygienou, úklidem, nákupy nebo doprovází seniory k lékaři či na procházky.
  • Mobilní hospic: Tým pracovníků paliativní péče navštěvuje pravidelně těžce nemocné a umírající u nich doma. Lékaři, sestry, psychologové a další jeho členové pomáhají jak rodině, tak nemocnému prožít poslední chvíle života bez zbytečné bolesti a ve známém a milém prostředí.
  • Odlehčovací pobytové centrum: Centrum rodinného typu nabízí krátkodobé (až do tří měsíců) pobyty seniorům, o které jinak pečuje rodina. Senioři jsou tak v kontaktu s vrstevníky, rehabilitují a navštěvují různé aktivity. Rodina si v té době může „odlehčit“ – odpočinout si, zařídit rekonstrukci bytu apod.

Zdroj: ÚP ČR

Klíčová slova: