Miroslav Schneider: Chtěl bych, aby moje obrazy přinášely radost

04.02.2014 16:25

Vše začalo namalovanými obrázky, které věnoval vedení města klient Domova pro tělesně postižené v Písečné ulici třiadvacetiletý Miroslav Schneider. Jedním z obdarovaných byl i náměstek primátora Martin Klouda, který v loňském roce předal domovu do užívání dva speciálně upravené počítače. Tehdy dostal nápad uspořádat výstavu přímo v prostorách magistrátu, kde by se mohl každý podívat na to, že i handicapovaní lidé dokáží vytvořit zajímavé věci.

Miroslav Schneider se věnuje malování, poslouchá moderní hudbu a rád dělá lidem radost. V domově pro handicapované žije od svých 5 let.

- Co nejraději malujete?

Různé instituce. Budovy magistrátu, školy, domov důchodců, nemocnici nebo také cirkus. Namaloval jsem ale i kavárnu, cukrárnu a restaurace.

- Jak je malujete? Máte nějakou předlohu?

Nemaluju je ani podle fotografi e, ale z paměti. Stačí, když je jednou vidím, ale kreslím je trochu jinak.

- Který váš obrázek se vám líbí nejvíc?

Nejvíc se mi asi povedla radnice s kostelem.

- Co děláte jiného kromě malování?

Už od školy mám rád psaní, takže v rámci možností si píšu různé věci buď na notebooku nebo ručně na papír. To byl takový můj sen pracovat v nějakém úřadě, kde se vypisují tiskopisy a vyřizují telefonáty.

- Jezdíte na nějaké akce pro handicapované?

Jezdíme do Prahy, kde pořádá akce televize Nova. Na moje narozeniny se tady pořádá zábava, kde se všichni sejdeme a bavíme se. Je to fajn. Kromě toho také jezdíme na různé výlety, třeba do pražské ZOO a podkrušnohorského zooparku.

- Jak se vám líbilo v zooparku?

Byli jsme se podívat v centrální části, kde jsou medvědi, lachtani nebo vlci. Určitě bych se chtěl ještě podívat na domácí zvířata, která tam chovají.

- Co si plánujete do budoucna?

Budu malovat. Chtěl bych namalovat další obrazy. Určitě to budou nějaké zajímavé domy, ale možná se pokusím i o něco jiného.

- Koncem ledna budete mít výstavu, koho byste tam rád viděl?

Výstava bude pro všechny. Chtěl bych pozvat školky a školy, maminky s dětmi a všechny rodiče. Vernisáž se bude konat 27. ledna od 10 hodin.

- Máte nějaké přání?

Rád bych se podíval do různých úřadů a institucí v Ústeckém kraji. Také bych chtěl získat uznání za svou výtvarnou tvorbu. Líbí se my ilustrace knih Josefa Lady a rád bych se podíval do malířského ateliéru. Také bych si přál, aby se mi uzdravily nohy.

Pozvánka Obrázky Miroslava Schneidera si můžete prohlédnout od 27. ledna v budově magistrátu ve Zborovské ulici.

Foto:

Klíčová slova: