MENS SANA vrací lidem naději

V Centru trénování paměti za čtyři roky poskytli 522 lidem s kognitivním deficitem přes 20 tisíc intervencí. Nyní zvou na Den otevřených dveří 27. září.

Lidský mozek je velmi komplikovaný. Můžeme jej přirovnat k symfonickému orchestru, který musí být dostatečně sehraný a vyladěný, aby hrál harmonické melodie. Každá mozková buňka představuje jednoho muzikanta, hrajícího přidělený part na konkrétní hudební nástroj. Všichni muzikanti dohromady tvoří jeden celek a výsledkem jejich činnosti je harmonická skladba. V neurologii a odborné literatuře se tento model označuje jako symfonie hemisfér.
 
Jak jako v orchestru, tak i v životě se setkáváme se smutnými událostmi, které se nevyhýbají ani mladým lidem a dětem. V souvislosti s automobilovými nehodami, rozvojem nových druhů sportů a pohybových aktivit dochází k nárůstu vážných úrazů hlavy.
 
Dalším smutným současným faktem je, že se v nízkých věkových skupinách stále častěji setkáváme se závažnými neurologickými a kardiovaskulárními onemocněními (např. cévní mozková příhoda) s přímými dopady na činnost mozku. A pak je třeba hledat řešení.
 
Podobně jako u zmíněného orchestru, kdy při „odchodu“ některých muzikantů, můžeme nahradit scházející muzikanty těmi zvenčí anebo ty muzikanty, kterých je v orchestru více, naučit hrát na hudební nástroje chybějících muzikantů.
 
Stejně tak prostřednictvím nejrůznějších cvičení, počítačových programů a kognitivních pomůcek musíme posilovat paměť, logické uvažování, slovní zásobu a její používání, schopnost soustředění a další.
 
Tím se posilují stávající spojení mezi mozkovými buňkami a především vznikají nové dráhy, které nahrazují ty poškozené a nefunkční. A to je podstatou námi poskytované kognitivní rehabilitace, podstatou trénování mozku, obnovením poškozených funkcí mozku a nastolením „symfonie hemisfér“.
 
Pokud jste dočetli až dosud, věnujte prosím ještě pozornost tomuto oznámení: Přijměte prosím pozvání na den Otevřených dveří spojený s oslavou 23. výročí založení MENS SANA a 4. výročí otevření CTP dne 27.září 2019 do Centra trénování paměti na ulici Bulharská 1561 v Ostravě-Porubě za budovou okresního soudu. ¨
 
Více informací o programu naleznete na www.menssana.cz.
 
Někdy vypadají věci beznadějně, avšak i v nejtěžších případech je nutné naději neztrácet, ale za pomoci odborníků, pracovat společně na tom, aby mohla zaznít krásná symfonie hemisfér.
Přejeme zdravou mysl a hodně duševního i fyzického zdraví!!!
 
Jaroslava Saidlová
 
Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.