Maraton s roztroušenou sklerózou pokořil rekord

Zacvičit si a podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou přišlo více než 3 300 lidí z 33 měst, organizátoři vybrali 356 226 korun.

Pomyslný štafetový kolík si účastníci předávali celých 24 hodin v kuse.

 „Jsme nadšení, že zájem o maraton každý rok stoupá. Účastní se více lidí, připojují se další města v tuzemsku i zahraničí, v některých městech se dokonce cvičí na více místech. Tím se jen naplňuje původní myšlenka akce, že nikdo není na nemoc sám a bojujeme všichni společně jako jeden tým,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který MaRS organizuje.

„Věříme, že jsme motivovali další pacienty, a nejenom je, k pravidelnému pohybu a doufáme, že jim nadšení vydrží,“ doplňuje.

Peníze z dobrovolného vstupného a darů poputují i tentokrát na speciální fyzioterapii a nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty s RS, které zdravotní pojišťovny nehradí.

Maraton MaRS je mezinárodní dobročinná sportovní akce, při níž se lidé pod dohledem zkušených terapeutů střídají v kruhovém tréninku nebo skupinových cvičeních, která jsou vhodná pro pacienty s RS. Hlavním cílem MaRSu je motivovat nemocné k pravidelnému pohybu, jenž je velmi důležitou součástí léčebného režimu.

„Základem terapie RS je komplexní přístup – časné zavedení biologické léčby spolu se zdravým životním stylem, intenzivní rehabilitací a pravidelným pohybem pacientům s roztroušenou sklerózou zásadně oddálí vzplanutí nemoci,“ vysvětluje doc. MUDr. Dana Horáková, Ph.D. z MS Centra při Neurologické klinice 1. LF UK a VFN Praha.

Do letošního maratonu se zapojilo 33 měst z celé republiky i zahraničí. Lidé cvičili v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Karlových Varech, Kroměříži, Liberci, Mostě, Novém Boru, Olomouci, Ostravě/Klimkovicích, Plumlově, Plzni, Poděbradech, Praze, Teplicích, Uherském Hradišti, Ústí nad Orlicí/Letohradě, Valašském Meziříčí, Velkých Losinách, Žďáru nad Sázavou, Žirči u Dvora Králové nad Labem.

V zahraničí se připojila města ze Slovenska, Polska, Švýcarska, Francie, Finska a Turecka.

Loňského ročníku se zúčastnilo 3 244 nadšenců a výtěžek činil 260 967 Kč.

Veronika Ostrá

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Image CAPTCHA
Napište písmena zobrazená na obrázku.