Lyžování také pro děti s handicapem?

Středisko rané péče v Pardubicích uspořádalo letos tři jednodenní lyžařské kurzy, které se těšily velkému zájmu.

Každé dítě, tedy i dítě s handicapem, má nárok prožívat volný čas dle svých představ a chce-li lyžovat, proč mu to neumožnit. Také proto Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s. uspořádalo v termínu 14.-16. 1. 2022 již 7. ročník lyžování pro děti s handicapem ve skiareálu Černá Voda u Orlického Záhoří.

Přes složitou epidemiologickou situaci se i letošní tři jednodenní lyžařské kurzy těšily velikému zájmu rodin s dětmi s handicapem. Do lyžování se zapojilo 24 rodin z celého Pardubického kraje, kterým se věnovalo 5 speciálně vyškolených instruktorů.

Děti s těžším tělesným či mentálním handicapem lyžovaly na monoski. Jedná se o lyžařskou pomůcku složenou ze speciální sedačky, která je upevněna k širší lyži. Děti, které jsou zdatnější, se učí ovládat monoski pomocí stabilizátorů. Děti s lehčím tělesným nebo mentálním postižením či poruchou autistického spektra se učily lyžovat na běžných lyžích.

Mnoho rodičů na lyžích či snowboardu doprovázelo své děti při zdolávání sjezdovky, někteří se naučili jezdit s monoski jako asistenti - vodiči. Kurzy umožnily rodinám trávit společné chvíle při lyžování a současně se ujistit v tom, že zvládnou tuto aktivitu v budoucnu samy.

 „Také letos jsme lyžařské kurzy uspořádali v termínu před jarními prázdninami, které pak mohou rodiny strávit na horách společně se všemi členy, tedy i s dětmi s handicapem. Budeme rádi, když tomu tak bude i v dalších letech,“ řekla řešitelka projektu Radka Chudomská, která přivedla za 7 let k lyžování více než 70 dětí s handicapem.

Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s. letos oslaví 20 let pomoci rodinám s dětmi se zdravotním postižením z Pardubického kraje. Každoročně podpoří více než 150 rodin s dětmi např. s dětskou mozkovou obrnou, tělesným a mentálním postižením, Downovým syndromem a autismem.

Blanka Brandová

Klíčová slova: