Linka seniorů od 1. března pomůže i o víkendech

Díky charitativnímu spotu Kájo, Nevolej! a podpoře hlavních partnerů služby - Nadace O2, Nadačního fondu Avast a Ministerstva práce a sociálních věcí - se volající mohou obracet na bezplatnou a anonymní Linku seniorů 800 200 007 od 1. března také o víkendech.

Je to dobrá zpráva zejména pro 50 tisíc volajících, kteří se na Linku kvůli absenci víkendových služeb každý rok nedovolali.

Linka seniorů pomáhá seniorům v obtížných životních situacích. Ročně pomůže až 30 tisícům seniorů, pečujících a osob v krizi. Ať volající trápí samota, uvažují o sebevraždě, stali se obětí podvodné činnosti nebo se potýkají se špatnými rodinnými vztahy, anonymní a bezplatná pomoc linky je nadosah. Díky anonymitě hovorů mohou bez pocitu viny mluvit o tom, za co se mnohdy hluboce stydí, mnohé hovory začínají pláčem.

 

Pomoc získá o 30% více osob v krizi

Za stoupajícími počty hovorů nejčastěji stojí špatné či zcela nefunkční mezigenerační vztahy. Často slyšíme, že volající zůstal na všechno sám, bez pomoci blízkých. Samota je fenomén, který obzvlášť starého člověka dokáže dostat až na hranici jeho možností žít kvalitní život, podstatnou měrou zvyšuje riziko úplné sociální izolace a také sebevražedných úvah. V takových těžkých situacích je často hledání pomoci beznadějné.

Profesionální telefonická krizová pomoc Linky seniorů poskytuje klientovi "první pomoc" a snižuje tak riziko prohloubení krizové situace. Dále pak podává informace vedoucích k řešení jeho problémů, odkazy na další navazující služby a instituce. Službu zajištťuje tým odborně vzdělaných pracovníků v telefonické krizové intervenci, sociální pracovníci, psychoterapeuti  a psychologové.

Během naší dvanáctileté praxe se potvrdilo, že i jeden  hovor na Lince seniorů může zachránit lidský život. Číslo Linky seniorů 800 200 007 najdete na všech telefonních automatech v ČR, služby je bezplatná a tudíž naprosto bezbariérová.  svými projekty podporuje seniory.

Jiří Hrabě

Klíčová slova: