On-line komunikací proti sociálnímu vyloučení

I přes uvolnění vládních opatření zůstávají aktivity pro seniory většinově uzavřené, nebo seniorské organizace poskytují program a podporu pouze jednotlivcům. Organizace, které se starají o naplnění volného času seniorů, o jejich vzdělávání, ale třeba i pohyb, se s nimi setkávají v on-line prostředí.

Senioři v době koronakrize bojují, víc než kdy dříve, se sociálním vyloučením. Nechtějí se, nebo se často z důvodů bezpečnostních opatření nemohli či stále nemohou stýkat s rodinou, s přáteli. 

Jednou z organizací, která na tuto skutečnost zareagovala už v prvních dnech krize, byla organizace Právě teď! o.p.s., která začala již v půlce března organizovat pravidelná krátká velmi důležitá živá večerní setkání svých klientů na platformě Zoom, kde účastníci sdíleli pocity z nové situace, inspirovali se navzájem jak situaci zvládají, vzájemně se podporovali a často na společných setkáních sršeli až neuvěřitelným humorem. 

Iveta Luxová, ředitelka organizace Právě teď! o.p.s. na úvod upřesňuje: „Typickou účastnicí těchto setkání byla aktivní společenská seniorka, se zdravotními problémy, která má zajištěné nákupy, léky atd., ale zoufale ji chybí společnost a aktivity“.

„Když jsme Zoom jako komunikační platformu vybírali, bylo jednoduché se do ní připojit. Díky obřímu nárůstu uživatelů byl ale Zoom nucen změnit způsob přihlašování, což, a to si uvědomujeme, v tuto chvíli činí některým méně technicky zdatným seniorům potíže. Omezení jsou i na straně hardwaru, který mají k dispozici. Ale snažíme se pomáhat seniorům s připojením se po telefonu, připravili jsme vlastní instruktážní video a hledáme partnery či sponzory, kteří by nám pomohli hardware, co seniorům schází dodat.“ uvádí Hana Čepová, projektová manažerka organizace.

Ředitelka Luxová dodává: „Snažíme se alespoň částečně nahradit program, na který byli senioři zvyklí. Vše jedeme živě, takže i když nesedíme společně v jedné místnosti, nechybí nám komunikace a interakce.

"Trénujeme paměť, pořádáme přednášky a poradenství, jazykové konverzace, a dokonce i cvičení. Tohoco jsme dříve nabízeli seniorům pouze v Praze, se teď mohou účastnit senioři z celé republiky. Každopádně vlajkovou lodí našeho programu je Dámský klub Aleny Borhyové“ shrnuje aktivity Iveta Luxová.

 

Dámský klub Aleny Borhyové

„O tom, že žena může být moudrá, krásná a šik v jakémkoli věku a že to téma není okrajové, u nás v organizaci nikdo nepochybuje,“ říká Iveta Luxová.

Alena Borhyová, autorka konceptu, se teď snaží jednou za 14 dnů ženám tato slova dokázat, zve si zajímavé hosty, probírá zajímavá, pro ženy ve vyšším věku důležitá témata.

Klub je vysílán on-line na platformě Zoom, živě na Facebooku organizace a záznam je pak k shlédnutí i na YouTube.

„Tento čtvrtek, 14.května, se budeme věnovat tématu nohou a chodidel, a to jak z pohledu péče o ně, tak z pohledu módy. Budeme k tomu mít zajímavého hosta, MUDr. Andreu Němcovou, PhD., lékařku kliniky DiaVize“, upřesňuje Alena Borhyová, autorka konceptu a průvodkyně cca. hodinovým setkáním, a zároveň dodává „i mně chybí fyzický kontakt s dámami na naších klubech a třeba možnost ukázek jejich líčení, ale tahle forma je v danou chvíli asi ta nejlepší možná pro to, jak zůstat v kontaktu a dodat si vzájemnou potřebnou podporu.“

Iveta Luxová

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.