Lidé se zdravotním postižením nemusí mít hned od nového roku sKartu, bude stačit průkaz

19.12.2012 18:13

Lidé, kterým vyprší s koncem roku platnost průkazu ZTP nebo ZTP-P, se nemusí obávat, že by od nového roku nemohli využívat výhod nebo slev pro osoby se zdravotním postižením. Buď si na úřadě práce vyzvednou novou sKartu, která průkaz d ledna nahradí a bude také splňovat identifikační funkci, nebo mohou požádat o vydání průkazky na přechodnou dobu.

Rozhodně by se tak nemělo stát, že by občané se zdravotním postižením zůstali zcela bez průkazu. Pokud jim končí průkazka koncem letošního roku, tak by sKartu měli dostat v období mezi 2. a 3. lednem 2013. Lidé, kteří dostali výzvu k vyzvednutí sKarty na pozdější termín, mohou kontaktovat svůj úřad práce. Ten jim pomůže situaci vyřešit.

Průkazy ZTP nebo ZTP-P by měly do roku 2015 zcela nahradit sKarty. Pokud se lidé se zdravotním postižením sKartou prokáží, na příslušném obecním úřadě, popř. úřadě městské části, dostanou takzvaný parkovací průkaz označující vozidlo, které slouží handicapovaným. Nová sKarta má také další funkce, které mohou lidé využívat. Více na http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/3.

Klíčová slova: