Lidé s dětskou mozkovou obrnou si užili sportování v Nymburce

04.02.2014 16:25

Občanské sdružení "DMO Pobyty" má za sebou další akci, kterou se snaží zpříjemňovat život lidem s dětskou mozkovou obrnou (DMO). Jeho klienti strávili týden ve Sportovním centru Nymburk.

Pobytu se zúčastnilo 15 lidí s DMO z celé ČR, například z Prahy, Brna, Chotěboře, Prostějova a samozřejmě z Mladé Boleslavi, kde má sdružení DMO Pobyty své sídlo. Výrazná většina klientů je odkázána na invalidní vozík. Proto – stejně jako na každém z pobytů, které sdružení pořádá – měl každý klient po celou dobu k dispozici svého osobního asistenta, který se 24 hodin denně staral o jeho potřeby. "Klient je se svým asistentem prakticky neustále, bere ho jako kamaráda," říká předsedkyně sdružení Katka Maxová, jež sama dětskou mozkovou obrnou trpí a již řadu let pomáhá lidem podobně handicapovaným.

Letošní pobyt – hlavně sport

Jak napovídá místo konání, letošní letní pobyt byl zaměřený především na sport. Účastníci si mohli například vyzkoušet jízdu na kole s ručním pohonem (handbike), zhlédnout přednášku paralympijských sportovců o sledge hokeji nebo si zahrát stolní tenis. K dispozici měli rovněž velký plavecký bazén i menší bazén s teplou vodou a vířivkou. Čekal je také taneční večer v havajském stylu, který připravila Mariana Šelemberková z organizace Medvídek Dáda. Vyvrcholením pobytu byly sportovní hry, kde klienti soutěžili například v hodu míčkem nebo jízdě zručnosti. Dále mohli během pobytu využít masérských, kadeřnických a kosmetických služeb nebo formu terapeutických cvičebních technik zvanou Vojtova metoda. Součástí pobytu byl i celodenní výlet do Poděbrad po cyklistické stezce.
Největší oporou celé akce byla Mgr. Helena Šádková z organizace Help Centrum, která se pobytu účastnila a která se účastní a pomáhá s přípravou spousty jiných dalších akcí pořádaných sdružením. Je také zároveň pravou rukou předsedkyně sdružení DMO Pobyty o.s. Katky Maxové. Nejenže zapůjčila na pobyt potřebné pomůcky pro postižené (elektr. vozíky, sedák na WC atd..), ale také zorganizovala program a spoustu akcí pro zpestření pobytu klientům. Zkrátka byla všude tam, kde bylo potřeba a za to jí patří velký dík..
Ajak hodnotí pobyt klienti? "Líbila se mi vířivka, cvičení a různé hry. Také jsem ráda za to, že jsem tu poznala nové kamarády," říká jedna z klientek. "Nejvíce mě zaujal velký plavecký bazén. Plavání je mým koníčkem, už v minulosti jsem se zúčastnil několika soutěží v různých plaveckých disciplínách," dodává nejmladší z účastníků, dvacetiletý Honza Marek z Brna.
Pobyt by se nemohl uskutečnit bez dobrovolné práce asistentů, finanční pomoci sponzorů a spolupráce s několika dalšími organizacemi. "Všichni si zaslouží velké poděkování, neboť bez nich bychom nedokázali pro klienty podobné akce organizovat," říká Katka Maxová, která rozhodně nebude po zbytek léta zahálet. Pobyt v Nymburce sice skončil, ale Katka již teď se svým týmem připravuje podzimní pobyt, který se uskuteční od 4. do 11. listopadu v lázních ve Vráži u Písku.

Foto:

Klíčová slova: