Lidé otevírali koledníkům dveře i peněženky

04.02.2014 16:25

V Záměli nemají o dobrovolníky v maskách tří králů nouzi, takže se za sousedy vypravily hned tři trojice s kasičkami pro charitní sbírku.

Byli jsme u toho

Rychnovsko – O uplynulém víkendu se do ulic českých měst a vesnic vydaly skupinky koledníků, aby získaly prostředky pro charitativní činnost i humanitární pomoc. Snad každý, kdo uslyšel za dveřmi jejich zpěv, otevřel a do kasičky přispěl podle svých možností.
Nejinak tomu bylo v Záměli. Už brzy ráno se v domě bývalé starostky Marie Trejtnarové sešla společnost mladých dobrovolníků. O jejich zájem tu nemají nouzi. "Sešlo senám deset koledníků, takže jsme museli jednoho náhradníka poslat domů," uvedla Marie Červinková, která doprovázela nejmladší skupinku.
Roli králů na sebe vzali Daniel Trejtnar,SoňaPeňázováa Natálie Králová. Vpřípadě posledně jmenované to snad bylo předurčeno. Co děti vede k tomu, aby od rána obcházely svou obec místo sledování televizních pořadů?
"Já to dělám kvůli kamarádům. Ti už chodí delší dobu," neváhala s odpovědí Soňa Peňázová, která si na sebe vzala kostým krále poprvé. Její souputníci jsou již o něco zkušenější. "Já to dělám asi třetím rokem. Taky jsem to zkusil kvůli kamarádům a baví mě to," popsal Daniel Trejtnar. Natálie Králová pak má praxi ještě o nějaký ten rok delší.
Po úpravě kostýmů a namaskování následovalo rozdělení teritoria obce. Jakmile byl každý seznámen se svými úkoly, následovalo focení na nedaleké lávce přes řeku Orlici. Pak se již všichni vydali svým směrem.
Marie Červinková chodí s koledníky již řadu let, takže můžehodnotit. "Přístup lidí se spíšezlepšuje. Většinounásjiž čekají a děti si často odnesou i něco sladkého navíc," řekla dobrovolnice.
Dosti nevyzpytatelným prvkem zůstává každoročně počasí, ale to letos koledníkům přálo. Ti se tak nemuseli brodit v rozbředlém sněhu. Alespoň tedy ne v Záměli.
Slova Marie Červinkové o přístupu jejích sousedů se potvrzovala s každým zazvoněním nebo zaklepáním na dveře. Daniel, Soňa a Natálie, tedy vlastně Kašpar, Melichar a Baltazar, nemuseli za plotem čekat příliš dlouho a už je hlas domácích zval ke dveřím. Lidé ochotně sahali do peněženek, za což jim byl symbolickou odměnou kalendář.

Byli připraveni

Důležitější jsou však monogramy tří králů napsané křídou na vstupní dveře. Nebylo výjimečné, když se na domovním vstupu dal ještě přečíst doklad o loňské návštěvě koledníků. V Záměli byli připraveni na každou variantu a nic je nemohlo zaskočit.
"Pro domy s bílými dveřmi máme připravené i barevné křídy," řekla už v úvodu Marie Trejtnarová.
Zájem lidí o pomoc potřebným doložila i jedna z místních. Potřebovala odjet mimo bydliště, a tak sama přišla koledníky nasměrovat od sousedů ke svému domu. Kasička se tak utěšeně plnila a po splnění úkolu mohli všichni odcházet domů s dobrým pocitem, že udělali kus práce pro lidi, kteří pomoc potřebují.
Zámělští koledníci samozřejmě nebyli ve svém úsilí nijak osamocení a podobné příběhy by mohly vyprávět stovky jejich kolegů.
V Neratově se kromě vybírání příspěvků na charitu rozhodli nabídnout veřejnosti i kulturní zážitek. Ve zdejším proslaveném poutním kostele se uskutečnil tříkrálový koncert. Ten se rozezněl v sobotu od 14 hodin.
S Českou mší vánoční Jana Jakuba Ryby vystoupily Litomyšlské pěvecké sbory a Litomyšlský symfonický orchestr. Pod taktovkou dirigenta Jana Šuly se publiku představili také sólisté. Při poslechu Veroniky Kladivové, Radky Hudečkové, Václava Boštíka a Leoše Krejčího se drobné do připravených kasiček hledaly snáze. Návštěvnost jistě udělala pořadatelům radost.
Vrací se jim tak letitá snaha udělat ze zdejšího kostela Nanebevzetí Panny Marie kulturní centrum Orlických hor, které by vyhledávali návštěvníci ze širokého okolí. Dříve takřka vymřelá obec také ožila přítomností klientů i pracovníků chráněného bydlení a chráněných dílen. Každá taková akce přináší těm, kteří využívají služeb občanského sdružení Neratov, kontakt s novými tvářemi a silné emocionální zážitky.
Více fotografií z průběhu tříkrálové sbírky a z koncertu v neratovském kostele najdete na našich internetových stránkách:

rychnovsky.denik.cz/kralove

Kolik se vloni vybralo peněz a komu posloužily

Tříkrálová sbírka, pořádaná Farní charitou Rychnov nad Kněžnou, proběhla v loňském roce ve 23 obcích, kde bylo do 89 pokladniček vybráno 448.815 Kč.
V jednotlivých obcích se vybralo: Rychnov nad Kněžnou 110.370 Kč Solnice 37.923 Kč Skuhrov nad Bělou 26.124 Kč Kvasiny 28.744Kč Borohrádek 28.797 Kč Vamberk 44.757 Kč Záměl 16.121 Kč Vrbice 6.618 Kč Častolovice 12.206 Kč Černíkovice 21.859 Kč Synkov – Slemeno 9.030 Kč Kostelec nad Orlicí 13.730 Kč Lično 13.924 Kč Chleny 4.781 Kč Krchleby 2.780 Kč Slatina nad Zdobnicí 23.350 Kč Pěčín 8.470 Kč Potštejn 8.391 Kč Třebešov 8.572 Kč Byzhradec 5.040 Kč Polom 3.574 Kč 60 procent z celkové částky šlo na podporu činnosti Stacionáře sv. Františka v Rychnově nad Kněžnou pro lidi s mentálním postižením a seniory, rodinám s více dětmi ve městě a regionu, rodinám s postiženým dítětem a rodinám v nouzi.
5 procent se poslalo do Indie na nákup školního autobusu.
10 procent bylo na humanitární pomoc 15 získaly diecézní charity zbytek hradil režii sbírky a práci sekretariátu

Foto: KOLEDNÍKŮM V ZÁMĚLI se dveře rychle otevíraly. Lidé si poslechli koledy a ochotně přispívali do kasiček.
Foto: Deník/ Michal Friček

Foto: KRÁSNOU KULISOU PRO KONCERTY různých žánrů je neratovský kostel nejen u příležitosti tříkrálové charitativní sbírky. Návštěvníci sobotního koncertu nemuseli své cesty litovat.

Foto: Vojtěch Podstavek

Klíčová slova: