Letos se v ulicích objeví několik desítek koledníků, kteří vybírají peníze na charitu

04.02.2014 16:25

Rychnov nad Kněžnou – Každoroční Tříkrálová sbírka, která odstartuje v pátek, se ve Stacionáři svatého Františka v Rychnově nad Kněžnou koná letos již po dvanácté. Výtěžek Tříkrálové sbírky bude použit na podporu činnosti charity pro lidi s mentálním postižením, kombinovaným postižením a seniory, rodinám s více dětmi ve městě a regionu a rodinám s postiženým dítětem či rodinám v nouzi.

"Hlavním cílem Tříkrálové sbírky je podpora charitních projektů a také pomoc lidem, kteří ji potřebují. Tam, kde už nemůže pomoci stát ani městský úřad, snažíme se o to my," vysvětlila ředitelka stacionáře Eva Šmídová.
Nyní se ještě musí vyřídit formality s rychnovským starostou, který sbírce každoročně uděluje plnou moc.
Také je potřeba vytvořit skupinky lidí, kteří budou koledovat. Zatím se ještě neví, kolik jich bude, protože některé děti, které měly chodit vybírat, onemocněly. Po Rychnově by se mělo pohybovat asi devatenáct skupinek. "Koledovat bude chodit mládež, kterou musí doprovázet osoba starší patnácti let. Často to jsou děti, které s námi chodí už několik let. Ty si většinou přivedou nějaké své kamarády. Dříve to byly koledníci hlavně ze skauta," uvedla Šmídová, podle které se v loňském roce vybralo něco přes půl milionu korun.
Skupinky vybírají finanční příspěvky do úředně zapečetěné kasičky opatřené charitním logem a obdarovávají dárce drobnou pozorností – cukříky a kalendáříky.
Vedoucí koledník je vybaven speciálním průkazem.
V královéhradecké diecézi letos vyrazí do ulic více než dva tisíce skupinek tří králů.
Minulý rok se vybralo téměř devět a půl milionů korun do necelých dvou tisíc tři sta kasiček.
Tento nápad přišel až z Olomouce, kdy se sbírku pokusila uskutečnit olomoucká arcidiecéze, pod kterou charita patří. Jelikož byla sbírka úspěšná, tak se rozšířila po celé republice, a tedy i do Rychnova.

---

Kde všude a kdy se koledníci objeví

Koledníci budou procházet obcemi a městy na Rychnovsku a Kostelecku, kterých bude celkem dvacet čtyři
v Rychnově budou chodit koledovat v sobotu

v ostatních obcích budou moci lidé přispět mezi 6. – 8. lednem

Koledníky přivítá například:

Rychnov nad Kněžnou
Solnice
Kvasiny
Skuhrov nad Bělou
Byzhradec
Černíkovice
Lično
Častolovice
Třebešov
Hřibiny
Vamberk
Potštejn
Lhoty u Potštejna
Chleny,
Krchleby
Vrbice
Slatina nad Zdobnicí

"Hlavním cílem Tříkrálové sbírky je podpora charitních projektů a také pomoc lidem, kteří ji potřebují. Tam, kde už nemůže pomoci stát ani městský úřad, snažíme se o to my." Eva Šmídová, ředitelka stacionáře

Foto: PO NOVÉM ROCE opět vyjdou do ulic tříkráloví koledníci, aby přinesli lidem radostné poselství Vánoc a přitom poprosili o dar na pomoc lidem v nouzi. Nejprve se ale musí zabezpečit kasičky.
Foto: V. Podstavek

Klíčová slova: