Lékárna.cz spouští hlasové ovládání webu nejen pro nevidomé

Internetová lékárna Lékárna.cz ze skupiny Pears Health Cyber nově umožňuje nejenom nevidomým zákazníkům komfortně vyhledat a nakoupit nabízené zboží pomocí svého hlasu. Řadí se tak mezi blind-friendly společnosti, které se snaží vyjít vstříc zákazníkům se specifickými potřebami. Mezi českými lékárnami se jedná o ojedinělý počin.

Jako první vyzkoušel obsluhu webu nevidomý horolezec Jan Říha: „Jsem rád, že stále více společností myslí i na zrakově postižené. Rozvoj moderních technologií tomu nahrává. Ještě před pár lety by mě ani nenapadlo, že mi bude e-shop předčítat vlastnosti a složení produktu, o které ho během nákupu požádám. V tomto směru udělala Lékárna.cz velký krok vpřed.“

„Chceme pomoci hendikepovaným a nevidomým zákazníkům a současně propojit moderní technologie s reálným světem. V nakupování prostřednictvím hlasu spatřujeme budoucnost. Postupně ho bude využívat stále více zákazníků bez ohledu na hendikep,“ říká Vladimír Finsterle, majitel skupiny Pears Health Cyber.

Programátoři využili službu od společnosti Google na převod řeči na text. Nad touto službou vybudovali vlastní logiku na ovládání e-shopu hlasovými gesty. Uživateli tak stačí kliknout na ikonu mikrofonu, a pak už hlasem dávat pokyny, co má lékárna vykonávat.

Webové stránky lékárny jsou nyní pro všechny uživatele přívětivější a snáz se ovládají. Cílem je nejen odstraňovat překážky pro obsluhu stránek, ale současně také jít cestou moderních trendů a inovací. Zákazníci tak nejsou znevýhodněni svým zdravotním postižením, technickým vybavením, znalostmi nebo věkem, naopak pohodlně nakoupí, aniž by potřebovali myš a klávesnici.

„Věříme, že během několika let bude nakupování pomocí hlasového ovládání e-shopu zcela běžné ve většině domácností a my chceme v tomto směru být na špici,“ doplňuje Karel Klodner, výkonný ředitel Lékárna.cz.

Hlasové ovládání neboli nákup hlasem si můžete jednoduše vyzkoušet na www.lekarna.cz. Pod odkazem www.lekarna.cz/hlasove-ovladani najdete návod k ovládání.

Dominika Koukolíčková

Klíčová slova: