Kvůli dceři změnil svůj život

04.02.2014 16:25

Markéta FIALOVÁ, moderátorka:
Že rodičovská láska umí být nezměrná, to dokazuje devětatřicetiletý Američan Rick van Beek. Kvůli své třináctileté dceři Maddy stížené mozkovou obrnou začal bývalý silný kuřák běhat maratony a Maddy při nich bere s sebou. Zjistil totiž, že ochrnutá a nevidomá dívka je při běhání šťastná. Nerozlučná dvojka, která si přezdívá Maddy Team a inspiruje lidi po celém světě, teď společně zvládla i první triatlon.

Michaela ŠMÍDOVÁ, redaktorka:
Že zvládne v jeden den i se svojí Maddy půl kilometru uplavat, 20 ujet na kole a nakonec 5 uběhnout, by ještě před čtyřmi lety Rick van Beek nikdy nevěřil. Utápěl se v zoufalství, že Maddy nebude nikdy chodit, mluvit ani vidět. Kouřil jednu cigaretu za druhou a na sport neměl ani pomyšlení.

Rick van BEEK, otec Maddy:
Každý se samozřejmě modlí, aby měl zdravé dítě, a celých 8 let jsem se modlil, aby byla zdravá. Ale kdyby Maddy nebyla, jaká je, nestaly by se ani z nás lidé, jakými jsme dnes.

Michaela ŠMÍDOVÁ, redaktorka:
Zásadní zlom, který naprosto převrátil celý Rickův život, přišel v roce 2008, kdy dobrovolníci s Maddy ve speciálním vozíčku poprvé běželi maraton.

Rick van BEEK, otec Maddy:
Když jsem na její tváři viděl, jak je šťastná, jak si užívá každý výmol na cestě, naprosto mě to zasáhlo.

Michaela ŠMÍDOVÁ, redaktorka:
Aby takový pocit štěstí mohl Maddy dopřát každý den, rozhodl se Rick pro radikální změnu. Cigarety vyhodil do koše a začal i s dcerou každý den běhat. Za 4 roky spolu už absolvovali přes 70 závodů. Od půl maratonu po triatlon a vybrali při nich sta tisíce na charitu.

Rick van BEEK, otec Maddy:
Maddy je na úrovni tříměsíčního dítěte, ale miluje být venku, být ve vodě a cítit vítr ve vlasech a na tváři.

Michaela ŠMÍDOVÁ, redaktorka:
Rick přiznává, že byly chvíle, kdy nemohl dál. A chtěl několik závodů vzdát. Sílu mu ale vždycky dal jeho nevyčerpatelný motor - láska. Michaela Šmídová, televize Nova.

Klíčová slova: