Královéhradecká VUŠ má první absolventky tlumočnictví českého znakového jazyka

Celkem sedm studentek dokončilo koncem školního roku tříletý obor Tlumočnictví českého znakového jazyka. Jako jediná v republice ho vyučuje Vyšší odborná škola Hradec Králové (VOŠ), jejímž zřizovatelem je Královéhradecký kraj.

„Tento obor se povedl. Je úžasné, že máme první absolventy. Nastavení nového programu nebylo vůbec jednoduché. Komunita neslyšících není v naší společnosti zatím dostatečně akceptována a pochopení jejich potřeb a nutnosti vzdělávat se ve svém rodném jazyce, kterým je český znakový jazyk, není stále všemi pochopena. Věřím, že se díky novým kvalitním tlumočníkům podaří komunitu neslyšících více začlenit do majoritní slyšící společnosti, a tím i odstraníme překážky zejména v komunikaci. Poděkování patří naší škole, paní ředitelce, jejím pedagogům, že se na cestě k akreditaci nového oboru nevzdávali a došli až k prvním absolventům. Nejsme ještě na konci. Hodně práce a projektů pro rozvoj tlumočnictví máme před sebou. A skvělý tým posílený o nové výborné tlumočníky bude na této cestě jistě úspěšný. Podporu zřizovatele má!“ vyzdvihla důležitost oboru náměstkyně Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.

Český znakový jazyk je plnohodnotný jazyk neslyšících s vlastní gramatikou a strukturou. Posláním tlumočnické služby je zajistit rovné příležitosti pro neslyšící, díky kterým komunikují bez bariér v běžných životních situacích, což je činí samostatnými, zodpovědnými a především rovnocennými partnery v kontaktu s většinovou slyšící společností.

„Na jedinečný obor v naší republice jsem hrdá. Akreditaci jsme získali v roce 2016 a nebyla to lehká cesta. Jedinečný je i v tom, že jsme zaplnili díru ve vzdělávání u nás a nabídli jsme zájemcům další možnost profesního uplatnění. Studium je opravdu velmi náročné, o čemž svědčí i fakt, že z úvodních dvaceti studentů v prvním ročníku jich k letošnímu absolutoriu došlo sedm,“ řekla ředitelka komplexu škol Iva Rindová s tím, že cílem školy je zvýšit počet kvalitních profesionálních tlumočníků do a z českého znakového jazyka. I proto začala spolupracovat s Univerzitou Hradec Králové.

Studenti mají nově možnost studovat současně dva obory – Tlumočnictví českého znakového jazyka na Vyšší odborné škole Hradec Králové a bakalářský obor Výchovná práce ve speciálních zařízeních na Univerzitě Hradec Králové.

„Studium bude probíhat v kombinované formě. Rozvrh VOŠ bude přizpůsoben tak, aby studenti mohli navštěvovat obě školy. Tato spolupráce zajistí absolventům jak profesní vybavenost pro práci tlumočníka českého znakového jazyka, tak bakalářský titul,“ okomentoval vedoucí pedagog VOŠ, Američan Tim Curry.

Do prvního ročníku, který začne 9. září, se zatím přihlásilo dvacet uchazečů. Zájemci mají možnost podat přihlášku ke studiu nejpozději do 16. srpna.

 

Zdroj: Královéhradecký kraj

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.