Konference rané péče: Na jedné lodi

Bude probíhat ve dnech 12. – 13. května ve Zlíně. Účast je zdarma, jen je třeba se zaregistrovat.

Již podruhé přichází Středisko rané péče EDUCO Zlín s pořadatelstvím mezinárodní konference na téma mezioborové spolupráce. Navazuje tak na téma workshopu pořádaného v roce 2019. Konference bude probíhat ve dnech 12. – 13. 5. 2022 opět v reprezentativních prostorách Univerzity Tomáše Bati v budově U-18. Je určena nejen odborníkům z rané péče, zdravotnictví a školství, ale i rodičům dětí se zdravotním postižením. Také letos poskytnul záštitu této mezinárodní akci Zlínský kraj v zastoupení Bc. Hany Ančincové, náměstkyně hejtmana pro sociální oblast. Účast na konferenci je zdarma po registraci na https://ranapecezlin.cz/na-jedne-lodi/.

Principy mezioborové spolupráce přeneslo EDUCO z Velké Británie, kde s metodou Team Around the Child přišel její autor Peter Limbrick. V Čechách má metoda název Tým okolo dítěte, neboli TOD, a EDUCO ji nabízí svým rodinám od roku 2017. Jejím cílem je propojení odborníků z oblasti školství, zdravotnictví a sociálních služeb u jednoho stolu tak, aby společně vytvořili ucelenou podporu pro rodiny s dětmi se zdravotním postižením.  

Náplní konference budou přednášky o tom, jak probíhá mezioborová spolupráce v praxi v České republice a v zahraničí. Hlavní hosté přijedou z Velké Británie, Portugalska a České republiky. Zakladatel metody TAC, Peter Limbrick, se na konferenci připojí on-line v rámci úvodních přednášek i následných panelových diskuzí. Součástí konference budou také panelové diskuze odborníků a rodičů, kteří metodou TOD prošli se svým dítětem. Posluchače tak seznámí se svými zkušenostmi s touto ojedinělou metodou. Tlumočení konference bude zajištěno. 

Část programu konference je určena přímo rodičům dětí se zdravotním postižením. EDUCO pro ně připravuje workshop s  lektorkou, mentorkou a koučkou v oblasti stresové odolnosti a zvládání emocí Jitkou Ševčíkovou. „Rodičům chceme ukázat, že existuje způsob, jak si najít čas pro sebe a svůj život, jak si odpočinout,“ přibližuje náplň workshopu pro rodiče Dagmar Machová, ředitelka EDUCO. „Jedním z častých výstupů setkání TOD je totiž téma vyčerpání rodičů. Proto jim chceme pomocí workshopu poskytnout rady a pomoc, jak s tímto problémem zatočit,“ dodává.  

Pro odborníky z oblasti sociální, zdravotní i školské  je připraven workshop na téma „Jak podpořit rodiče v těžkých životních situacích“, který povede  lektorka, mentální koučka a terapeutka Dominika Marková. Obsah bude zaměřen na to, jak by měla vypadat vhodná podpora pro klientskou rodinu, která prochází těžkým životním obdobím. Oba workshopy budou probíhat v pátek 13. května 2022 mezi 11. a 15. hodinou. Pro účast je nutné se zaregistrovat na konferenci.

Konference je realizována v rámci projektu „Rozvoj a profesionalizace služby rané péče“, registrační číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/19_098/0015225, díky podpoře Evropské unie, Evropského sociálního fondu, Operačního programu zaměstnanost a dále díky podpoře státního rozpočtu.

Alžběta Sošková

Klíčová slova: