Konec dubna patří nemocným s poruchami imunity

Více než 6 milionů lidí na světě, z toho kolem tisícovky v Česku, trpí některou z vrozených poruch obranyschopnosti. Nemoci oficiálně zvané primární imunodeficience mohou způsobovat nesprávné fungování imunitního systému. Nejčastěji souvisejí s poruchami tvorby protilátek v těle. Jedinou pomoc představují léky vyrobené z krevní plazmy dobrovolných dárců. Prohloubit znalost o poruchách imunity má pomoct Světový týden primárních imunodeficiencí, který proběhne od 22. do 29. dubna. 

Primární imunodeficience (PID) jsou poruchy imunitního systému. Vrozená obranyschopnost těla pacienta nefunguje tak, jak by měla. Projevuje se hlavně často se vracejícími infekcemi nebo problémy s jejich léčbou. V Česku touto nemocí trpí přibližně tisíc pacientů. 

Na vině je nejčastěji špatné fungování protilátek v těle nebo jejich nedostatek. Způsobuje, že i mikroorganismy, jež jsou pro ostatní lidi neškodné, mohou u nemocných vyvolat závažné zdravotní potíže. V těžších případech pak imunitní systém napadá i vlastní buňky a tkáně.

„Nemocí, které se řadí k poruchám imunity, je téměř 400. A každá může u pacientů vyvolat jiné problémy. Někteří lidé jsou náchylní ke vzniku nádorových onemocnění, jiní častěji trpí alergiemi. Forma a intenzita potíží je velmi individuální,“ říká hematoložka Alice Drábková ze společnosti sanaplasma. Ta se zabývá sběrem krevní plazmy, z níž se vyrábějí léky mimo jiné pro pacienty s PID. 

„Pacienti s poruchami imunity potřebují pro svoji léčbu imunoglobulin. To je jedna z bílkovin obsažených v krevní plazmě a právě krevní plazma je tedy pro jeho výrobu klíčová,“ přibližuje lékařka.

Životy nemocných trpících PID jsou na krevní plazmě od dobrovolných dárců závislé. Jiný způsob, jak lék na jejich nemoc vyrobit, totiž současná medicína nezná.

„Proto je tak důležité, aby lidé darovali plazmu. Pacientům s PID tím mohou výrazně zvýšit kvalitu života,“ apeluje.

Aby mohla být léčba nasazena, je potřeba spolehlivé stanovení diagnózy. A ta bývá často problémem.

„Vzhledem k tomu, jak vzácně se nemoc vyskytuje, může někdy trvat mnoho let, než je PID správně diagnostikována,“ říká doktorka Drábková s tím, že právě proto se koná Světový týden primárních imunodeficiencí.

Jeho cílem je upozornit na závažnost této nemoci jak zdravotníky, tak pacienty i laickou veřejnost. Tak, aby byli nemocní co nejdříve diagnostikováni a mohli začít s léčbou. 

Celoročně pak českým pacientům nabízí podporu webová stránka z www.poruchy-imunity.cz

 

O společnosti sanaplasma 

Sanaplasma v současné době provozuje síť 11 odběrných center pro darování plazmy v České republice. Od svého vzniku v roce 2006 se stala jedním z předních odborníků na sběr vysoce kvalitní plazmy. Ta je používána pro výrobu léků, které zachraňují životy. Centra sanaplasma brzy přejdou pod novou, jednotnou značkou BioLife. 

Web: www.sanaplasma.cz 

 

O společnostech BioLife a Takeda 

BioLife vlastní a provozuje více než 170 nejmodernějších zařízení na odběr plazmy ve Spojených státech a Evropě. Jejím posláním je poskytovat vysoce kvalitní služby a nejvyšší úroveň bezpečnosti dárcům i pacientům, kteří dostávají léčbu pomocí život zachraňující plazmy. BioLife je součástí firmy Takeda, globálního lídra v oblasti biofarmaceutik se sídlem v Japonsku, který je založen na výzkumu a vývoji s cílem vyvíjet a dodávat léčiva na základě zodpovědnosti vůči pacientům, zaměstnancům a planetě. 

www.biolifeplasma.com, www.takeda.com

Marta Vokurková

Klíčová slova: