Klienti Oázy si zkoušejí skutečnou práci za mzdu

04.02.2014 16:25

Zábřeh – Pan Alan trpí schizofrenií a od roku 2008 dochází do denního centra Oáza, které v Zábřehu provozuje Charita. Vždy velmi chtěl pracovat, například roznášet reklamní letáky. Jeho šance na uplatnění na trhu práce je ale téměř mizivá. Loni v srpnu dostal příležitost díky projektu Také chceme šanci, na který Charitě přispěla Nadace OKD. Pět hendikepovaných klientů Oázy si tak může vyzkoušet skutečnou práci za mzdu.

Oázu využívají lidé s mentálním postižením a chronickým duševním onemocněním. Tráví tady část dne. Do programu jim tedy v létě přibyla práce na recepci Charity, která je zároveň prodejním místem.
Mohou obsluhovat návštěvníky, prodávat zboží nebo aranžovat výrobky a knihy.
Pod vedením asistentů pracují vždy jeden den v týdnu po dobu jedné a půl hodiny. "Zaměřili jsme se na upevňování pracovních návyků, rozvoj komunikace a zvyšování sebevědomí klientů. Tréninkový projekt nám pomůže také zjistit, jaké jsou jejich skutečné možnosti pro zapojení do chráněného či otevřeného trhu práce," vysvětlila koordinátorka sociálních služeb Charity Zábřeh Zdeňka Hrubá.

Pokračování na straně 2

Klienti Oázy si zkoušejí skutečnou práci za mzdu

Dokončení ze strany 1

Příběh pana Alana svědčí o úspěšnosti projektu.
"Jeho sebevědomí postupně roste a předpokládáme, že podpora pracovních asistentů se bude snižovat. Některé činnosti zvládne při ukončení projektu samostatně," dodala koordinátorka. Nadace OKD přispěla na projekt částkou 140 tisíc korun. Na grantech letos rozdělila celkem 53,9 milionů korun, z toho více než devět milionů šlo právě na podporu pracovní integrace lidí s postižením.
Největším dárcem nadace je společnost OKD; na její účet převádí každoročně jedno procento ze svého zisku před zdaněním.
Projekt Také chceme šanci se uzavře letos v červnu, kdy se zároveň rozhodne o zařazení klientů do navazujících programů podporovaného zaměstnání. O pokračování rozhodne to, zda Charita Zábřeh sežene na programy další finance.

Foto: PRÁCE V RECEPCI. Jednu a půl hodiny týdně pracují klienti Oázy v recepci Charity.
Foto: Charita Zábřeh

Klíčová slova: