Ke Světovému dni duševního zdraví 2019

Letošní téma je prevence sebevražd, Fokus Praha se připojuje ke kampani Sport pomáhá. 

Duševní zdraví je globální problém. Světový den duševního zdraví (10. říjen), nám tuto dimenzi připomíná. WHO otevírá tento den letos téma prevence sebevražd. 

Vzpomeňme na 800 000 obětí ročně a zejména na mladé lidi, kteří jsou do tohoto počtu zahrnuti. Sebevraždy jsou nyní druhou hlavní příčinou úmrtí mládeže, a to bohužel s rostoucí tendencí.

Zjištění z mnoha vědeckých studií a dlouhodobé aplikace příslušných terapeutických programů prokázaly, že sport, tělesná cvičení a vhodné pohybové aktivity mohou rozhodujícím způsobem přispět k prevenci a léčbě řady duševních onemocnění a stavů: Sport pomáhá. 

Začlenění těchto aktivit do běžných terapeutických přístupů však neodůvodněně zaostává a ENALMH (Evropská síť aktivního života pro duševní zdraví) neustále bojuje za strategické partnerství mezi sportem a duševním zdravím.

Fokus Praha se přidává k této kampani, kterou připravil  ENALMH.  

Jan Drobný,  manažer centra duševního zdraví pro Prahu 9 Fokusu Praha a současně viceprezident asociace ENALMH k tomu říká: „ Je třeba začít o duševním zdraví mluvit otevřeně -  bez předsudků a nebát se společně bez rozdílu vyběhnout třeba na fotbalové hřiště. Propojovat sport a duševní zdraví se ve Fokusu Praha snažíme např. prostřednictvím fotbalových turnajů a dalších akcí  (EASI CUP, Kaczer cup, Osmička cup).“

 Podstatou sportu není jen pohyb, ale i kontakt s dalšími lidmi, přátelství, vykročení z každodenních problémů a to vše pomáhá k duševní hygieně,“ doplňuje Petr Hudlička, ředitel Fokusu Praha.

 ENALMH připravil sadu materiálů, které budeme šířit v rámci Světového dne duševního zdraví. Přidejte se také!

Videa v češtině v příloze nebo na youtube Fokusu Praha (část 1část 2část 3část 4)

Eva Čižinská

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.