Když spánek nepřichází
Jak může pomoci léčba dětské nespavosti u autismu?
Karinka byla od narození veselá holčička. Až do roku a půl se vyvíjela jako každé jiné dítě. Pak se ale něco změnilo. Přestala mluvit, přestala se smát tak často jako dřív. Diagnóza přišla záhy – porucha autistického spektra. Její maminka Veronika se musela rychle naučit nová pravidla hry.
Jedním z největších problémů ale bylo to, že dcerka téměř nespala. Pravidelně se budila v noci a kolem třetí ráno už chtěla vstávat. Nejen ona, ale celá rodina byla vyčerpaná. Až teprve díky vhodné podpoře a léčbě poruch spánku se rodina mohla znovu nadechnout.
Nespavost u dětí s autismem: skrytý problém s obrovskými důsledky
Poruchy spánku se u dětí s autismem objevují v 40–86 % případů, tedy až třikrát častěji než u neurotypických dětí. Tyto problémy nejsou jen o neklidných nocích – dopadají na celou rodinu. Nevyspalé dítě je přes den podrážděné, může mít horší soustředění a častěji podléhat záchvatům vzteku či úzkosti. Rodiče, kteří se noc co noc budí, čelí vlastní vyčerpávající spánkové deprivaci, která může vést k depresím, úzkostem či snížené výkonnosti v práci.
„Porucha spánku u dítěte ovlivňuje život celé rodiny. Nejvíce ji pociťují rodiče, kteří mají kvůli nespavosti dítěte také zkrácenou dobu spánku,“ vysvětluje doc. MUDr. Iva Příhodová z neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze.
Proč děti s autismem nespí?
Odpověď může spočívat v hormonální nerovnováze. Poruchy spánku jsou u dětí s poruchou autistického spektra časté. U některých z nich může hrát roli i narušená produkce melatoninu – hormonu, který reguluje střídání spánku a bdění.
Spánek rovněž ovlivňuje i řada dalších faktorů, včetně smyslového zpracování, úzkosti nebo rigidních vzorců chování. Proto mají tyto děti problémy s usínáním, častěji se budí nebo jejich spánek nebývá dostatečně dlouhý.
Naděje pro vyčerpané rodiny: léčba existuje!
Dlouho bylo řešením jen upravit spánkovou hygienu – zavést pravidelný režim, eliminovat modré světlo z obrazovek a zajistit klidné prostředí. Pro mnoho rodin to ale nestačilo. Dnes už existuje farmakologická pomoc – melatonin s postupným uvolňováním.
„Podávání melatoninu s postupným uvolňováním pomáhá dětem s autismem usnout dříve, prodlužuje délku spánku a snižuje frekvenci nočních probouzení. Tato léčba je účinná, má minimum nežádoucích účinků a lze ji podávat i dlouhodobě,“ vysvětluje doc. Příhodová.
To potvrzuje i maminka Karinky: „Nejprve jsme zkoušeli jiné léky, ale bez většího efektu. Pak jsem se díky kamarádce dozvěděla o možnosti léčby melatoninem s postupným uvolňováním. Po konzultaci s naším dětským psychiatrem jsme ho vyzkoušeli a byl to obrovský rozdíl. Karinka začala usínat rychleji, její spánek byl delší a kvalitnější. Po roce a půl užívání vidíme jasné zlepšení. Celkově se náš život změnil k lepšímu. A nejlepší zprávou je, že tento lék už nyní hradí zdravotní pojišťovny.“
Duben: měsíc porozumění autismu
Každý rok 2. dubna si připomínáme Světový den porozumění autismu. Duben je tak měsícem, kdy bychom si měli uvědomit, jak důležité je vytvořit společnost, která rozumí lidem s autismem a jejich rodinám.
„Osvěta v oblasti autismu je zásadní. Čím více lidí bude této problematice rozumět, tím lépe dokážeme vytvářet prostředí, kde se budou lidé s autismem cítit přijatí a podporovaní,“ říká Magdalena Thorová, ředitelka Národního ústavu pro autismus (Nautis). Připomíná také, že jednotlivci i firmy mohou podpořit aktivity organizací, které se autismem zabývají.
Děti s autismem čelí mnoha výzvám. Pokud je ale možné alespoň částečně zmírnit jednu z nich – problém se spánkem – je to obrovská úleva nejen pro ně, ale i pro jejich rodiny. Díky moderní léčbě se i tyto děti mohou probouzet do nového dne odpočaté a připravené lépe zvládat své každodenní výzvy.
O NAUTIS:
Národní ústav pro autismus, zkráceně NAUTIS, je největším poskytovatelem služeb pro lidi s autismem v České republice. Klade si za cíl nasměrovat lidi s autismem a všechny, kdo jim poskytují péči, správným směrem a podpořit je v bezpečné a klidné cestě ke spokojenému životu. Poskytuje sociální, zdravotní, psychologické a volnočasové služby. Nabízí odborné poradenství jednotlivcům, rodinám i zařízením, která mají v péči klienty s autismem.
Provozuje celoroční pobytové zařízení pro osoby se souběhem autismu a chováním náročným na péči. V rámci včasné intervence poskytuje podporu rodinám s předškolními dětmi. Je zřizovatelem speciálně pedagogického centra, MŠ pro děti s autismem a nakladatelství PASPARTA, sociálního podniku, který zaměstnává lidi s autismem. Realizuje také programy podporovaného zaměstnávání, pořádá vzdělávací kurzy a osvětové akce.
Při NAUTIS působí divadelní soubor Dr.amAS zaměřený na autorskou tvorbu vycházející z příběhů členů souboru, kterými jsou převážně dospělí lidé s autismem. Od června 2010 je NAUTIS stálým členem mezinárodní asociace neziskových organizací Autism-Europe se sídlem v Bruselu. V roce 2021 NAUTIS spustil osvětový portál AutismPort.cz, který slouží pečujícím, odborníkům i veřejnosti jako průvodce světem autismu.
Martin Stanko
Odkaz na stránky NAUTIS