Každý odněkud pocházíme

Na evropské premiéře sociálního divadla 24. ledna v Praze herci “s hendikepem” ze čtyř zemí vyprávějí příběhy migrace.

Pražskému publiku se v pátek 24. ledna představí v odvážné souhře v jediném večeru na jevišti Divadla U Hasičů hned 4 soubory, které pracují s herci se zdravotním postižením. Společně s Bohnickou divadelní společností při Studiu Citadela tu vystoupí performeři z Itálie, Irska a Řecka – Nazareno Cooperativo (IT, Carpi), KCAT–Equinox Theatre Company (IE, Callan) a THE.AM.A Theatre of disabled people (Athény, Řecko).

Společná inscenace vznikala v průběhu loňského roku na různých místech Evropy, a to díky podpoře programu Evropské unie Kreativní Evropa. V postupném nastudování čtyřmi kmenovými režiséry jednotlivých souborů bude inscenace glosující tzv. uprchlickou otázku po pražské premiéře dále představena v Itálii, Irsku a Řecku.

“Žádný z nás neopouští domov, pokud bolest, která má přijít, je větší než bolest, kterou necháváme za sebou.”

Příběhy o migraci (nejen) v přírodě podle scénáře dokumentaristky Silvie Chiodin se staly námětem, výzvou pro křehký a přece sugestivní jevištní tvar složený z více divadelních rukopisů. Předstupněm tvorby inscenace byly rozhovory s migranty v jednotlivých zemích.

Inscenace v principu staví na fyzickém herectví a nonverbálním výrazivu a na společné scéně představí českému a později i zahraničnímu publiku experimentující soubory z různých koutů Evropy. (Premiérové představení v Praze uvádíme v češtině.)

“Naše představení je svého druhu tragikomická hra s předsudky. V české kotlině zahlédneme dneska reálného uprchlíka povýtce jen z televizní obrazovky nebo na internetu. Optikou bulváru a populistických statusů se obáváme čehosi nepěkně virtuálního. Osudy migrantů k nám přicházejí v mediální zkratce – a my se pak chováme zkratkovitě vystaveni kusým efektním záběrům, fotkám a svalnatým komentářům na sociálních sítích. Přitom tu s námi vcelku spokojeně žijí už léta kupříkladu v početné diaspoře Vietnamci nebo tisíce utečenců z oblastí válečných konfliktů, bosenští muslimové, političtí běženci z bývalého Sovětského svazu, … Z dob, kdy pranýřování migrace ještě nebylo v kurzu,” říká režisérka Vendula Kodetová.

“Vyprávíme ovšem zároveň osudy samotných herců, protože nálepku jinakosti, cizince mezi svými můžete nenápadně dostat, i když jste tady doma. Třeba když máte za sebou zkušenost psychiatrické léčby,” dodává.

S nadsázkou vykračují herci v inscenaci naproti společenským stigmatům, která i je samotné obvykle činí bezdůvodně méně schopnými než lidi takzvaně normální.

Tvůrci se přitom chtějí vyhnout snadným řešením a černobílé verzi skutečnosti. Citovat lze z komentáře k původnímu scénáři: V téhle hře nenajdete žádné bídníky ani spasitele. Jsou jenom muži a ženy…

Pozn.: V den premiéry proběhne v Divadle U Hasičů od 11 hodin veřejná generálka, která je především otevřena mladým divákům a seniorům.

Režie: Vendula Kodetová. Pohybová supervize a spolupráce: Vendula Burger a Ivana Hessová a kol. Výprava: Andrea Králová a kol. Light design: Jiří Kufr. Dramaturgická spolupráce: Marek Dušák. Režijní spolupráce IT/IE/GR: Enrico Zanella, Janice de Broithe, Vassilis Oikonomou. Hrají: Z. Červenková, M. Hladík, P. Korpas, J. Ortmann, J. Pajerská, M. Pražáková, J. Roth, J. Vrba, J. Zygma, P. Zournatzidis, M. Mourelatou, H. El Haj Omar, A. Bekiari, V. Oikonomou, P. Succi, E. Campofiorito, C. Pistoni, A. M. Carabellese, L. D’Ambrosio, S. Hennessy, B. Henzey, M. Maguire, S. M. Byrne, G. Comerford, A. Pike, D. Forristal.

 

O projektu

Pražská premiéra je prvým veřejným výstupem dvouletého projektu POWER, jehož hlavním záměrem je podpora nadnárodní koprodukce divadelní inscenace s herci se zdravotním postižením a mobilita těchto umělců v sérii představení napříč Evropou.

POWER zároveň posiluje kompetence, dovednosti a zkušenosti subjektů, které organizují (para)umělecké aktivity pro osoby se zdravotním postižením. Obecným cílem projektu je dále zviditelnění, koncepční propagace divadelních produkcí, jež aktivně zapojují osoby se znevýhodněním, a přirozené sociální začleňování osob s postižením prostřednictvím umělecké spolupráce.

POWER nemá rozhodně ambici jen s nadhledem zatřást našimi fóbiemi z jinakosti: nad rámec uměleckého počinu dává hercům se zdravotním postižením příležitost pohybovat se v průběhu jednoho roku na jevištích po celé Evropě.

Profily jednotlivých souborů/organizací:

www.studiocitadela.cz; www.fb.com/bohnicka.divadelni (https://www.disabilityartsinternational.org/artists/profiles/bohnice-the...)

www.kcat.ie (www.kcat.ie/equinox-theatre-company/)

www.nazareno-coopsociale.it (www.nazareno-coopsociale.it/arte-e-cultura/)

www.distheater.gr (https://www.disabilityartsinternational.org/artists/profiles/theam-a-the...)

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.