Kašleš? Tak popadnidech.cz

Nový web popadnidech.cz pomůže odhalit CHOPN. Kdo neví, proč kašle a je unavený, jen vyplní dotazník. Včasný záchyt nemoci je zásadní pro zachování dobré kvality života.

Kašel a potíže s dýcháním se v posledních dvou letech staly často diskutovaným tématem napříč společností. Pozornost k těmto průvodním znakům onemocnění plic sice přitáhl zejména covid, ale existují další velmi závažná onemocnění, která tyto příznaky provázejí a kterým není zpravidla věnováno tolik pozornosti. Například CHOPN (chronickou obstrukční plicní nemocí) trpí až 8 % české populace, ale jen 2,5 % o své nemoci ví.

Těm, kterým se špatně dýchá nebo stále kašlou a kteří si nejsou jistí, jak ověřit, zda netrpí plicní nemocí, nevědí, kam se obrátit, pomůže nyní webová stránka popadnidech.cz. Za jejím vytvořením a provozováním stojí společnosti uLékaře.cz a Boehringer Ingelheim a do projektu jsou zapojeny desítky odborných lékařů z celé České republiky.

Jak to funguje? Zájemce pouze vyplní a odešle krátký online dotazník, který odhalí, zda se u něj objevují známky chronické obstrukční plicní nemoci neboli CHOPN. Pokud se tak stane, kontaktuje jej zdravotní sestra z poradny uLékaře.cz a podle jeho aktuálního stavu a místa pobytu mu zajistí vyšetření u nejbližšího specialisty. A to zcela zdarma.

„Cílem tohoto projektu je podpořit včasný záchyt pacientů s chronickou obstrukční nemocí, kteří o své nemoci dosud nevědí. Takových lidí je u nás podle kvalifikovaného odhadu více než 600 tisíc,“ vysvětluje Lucie Moravcová, Medical Advisor ze společnosti Boehringer Ingelheim. 

„S touto nemocí se u nás aktivně léčí pouze zhruba 250 tisíc pacientů, tedy jen každý třetí nemocný. A my bychom do odborných ambulancí, kterých s námi v celé republice spolupracují desítky, rádi přivedli další,“ doplňuje Lucie Moravcová. Pokud totiž tato nemoc není odhalena včas výrazně ovlivňuje kvalitu života člověka, který jí trpí, i jeho okolí. 

Příčinou onemocnění chronickou obstrukční nemocí je v 70 % kouření nebo i pasivní vdechování kouře. K rozvoji nemoci přispívá prašné prostředí i znečištěné ovzduší a spíše minimálně pak dědičné předpoklady. 

Pacienti, kteří o svém onemocnění CHOPN nevědí, trpí zpravidla dušností, která se zhoršuje především při fyzické námaze (může být ale přítomna i v klidu), často se u nich vyskytuje kašel, bývají unavení.  Tyto příznaky by pro ně měly být alarmující a měly by je dovést třeba právě přes popadnidech.cz na speciální pneumologické vyšetření.

Pádným důvodem pro včasnou diagnózu a léčbu CHOPN je i fakt, že pacienti s CHOPN jsou oproti zdravé populaci vystaveni až v pětkrát vyššímu riziku rozvoje rakoviny plic. Vyššímu riziku jsou vystaveny ženy, jejichž plíce jsou křehčí. U žen, které kouří, se pravděpodobnost výskytu CHOPN extrémně zvyšuje.

V současné době nelze sice CHOPN zcela vyléčit, existuje však účinná léčba, která pomáhá průběh nemoci a její projevy zmírnit a zlepšuje kvalitu života pacienta. Prvním a nejdůležitějším krokem je včasná návštěva plicního lékaře. 

Více najdete na popadnidech.cz.

Tomáš Kaplan

Klíčová slova: