Kampaň CHRPA pečujícím 2022 odstartovala

Čtyři měsíce před Dnem pečujících odstartoval již 4. ročník kampaně na podporu pečujících CHRPA pečujícím 2022. Letošní ročník je opět věnován fotografiím chrp, symbolu pečujících. Cílem celé kampaně je zvýšit povědomí o existenci a důležitosti neformální péče v naší společnosti. 

Proč zrovna chrpy?

„Důvodem je podobnost chrpy s pečujícími. Tato květina roste na mnoha místech, volně u cest i v polích, kde je často slabá a přehlédnutá. Zároveň ji však můžeme nalézt také v zahradách. Tam o ni lidé pečují, starají se o ni a chrpa je silnější a odměňuje se velkými květy. Stejně tak je tomu i s pečujícími; ti, kterým se včas dostane podpora a pomoc, dokážou zůstat silnými, pomáhat a předávat svoji energii svým blízkým,“ komentuje kampaň Petra Adámková z organizace Alfa Human Service.

Jak se zúčastnit?

Vyfoťte chrpu, kdekoli si jí všimnete. Fotku sdílejte na sociálních sítích pod #chrpapecujicim a #dekujemepecujicim nebo pošlete na info@alfabet.cz až do 30. 8.

Ze všech letošních chrp uděláme novou koláž, kterou virtuálně pošleme všem pečujícím 2. října na Den pečujících.

O pečujících

Odhad počtu neformálně pečujících v ČR: 1, 3 milionu osob

Pečuje přibližně každý pátý občan ČR

 

Co pečující potřebují?

–       Srozumitelné a ověřené informace 

–       Operativní zaučování, jak se nejlépe věnovat péči

–       Potřebné pomůcky umožňující pečovat doma 

–       Terénní a ambulantní služby  

–       Finanční zabezpečení 

–       Podporu a pomoc  

–       Společenské uznání statusu pečujícího

–       Pečující nejsou cílovou skupinou žádné existující služby, a tudíž pro ně nejsou žádné finance na platbu potřebných podpůrných služeb  

–       Pečujícím se vždy mění celý rodinný systém a situace dopadá na všechny členy rodiny

–       Pečující jsou často vystaveni náročnému propojení péče a výkonu své profese

–       Je třeba myslet i na posílení psychické stability pečujícího – potřebují naši podporu a pomoc

 

Neformální péče v ČR 

Téměř 20 % Čechů pomáhá v domácím prostředí svým rodinným příslušníkům a blízkým osobám, kteří z důvodu svého zdravotního nebo psychického stavu nejsou samostatní a soběstační. Nejčastěji se pečující starají o své nemohoucí rodiče, ale pomoc potřebují i děti a dospělí, kteří jsou chronicky nebo vážně nemocní. Péči potřebují také lidé s postižením či blízcí se závažnějšími zdravotními nebo psychickými problémy. 

Pečující na rozdíl od profesionálních asistentů či zdravotníků svou práci dělají bez jakékoliv kompenzace a podpory, bez nároku na odměnu a mnohdy při práci, která je skutečně živí. Definice neformálních pečujících není doposud legislativně ukotvena.

Sborník Neformální péče v teorii a praxi ke stažení. 

Organizace Alfa Human Service, z. s. od roku 2000 podporuje dlouhodobě pečující o osoby blízké, konkrétně dlouhodobě nemocné a seniory a rodiče s dětmi se zdravotním postižením. Zároveň provozuje informační portál www.alfabet.cz  pro pečující.

Petra Adámková

Klíčová slova: