Jedno ucho vlajkovým projektem 30letého Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob

Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR (SNN ČR) je největší organizací pomáhající lidem se sluchovým handicapem v České republice. Vznikl před 30 lety 8. května. Jeho vlajkový projekt Jedno ucho nyní slaví druhé výročí. Za tu dobu představil široké veřejnosti životní příběhy 67 osobností se sluchovým handicapem, z příběhů vyšly dvě knihy a osobnosti projektu uskutečnily 12 besed ve školách a v knihovnách po celé republice. Autorkou projektu je Veronika Cézová, tisková mluvčí SNN ČR.

Projekt Jsem dno ucho vznikl při příležitosti oslav 150. výročí Pražského spolku neslyšících – pobočného spolku SNN ČR – na jaře 2018. Jeho cílem je ukazovat široké veřejnosti na životních příbězích lidí se sluchovým handicapem, že neslyšet pro každého znamená něco jiného. A že lidé se sluchovým handicapem mají oproti široké veřejnosti informační deficit.

„Každá skupina má zcela jiné potřeby. Neslyšící potřebují tlumočníka znakového jazyka, nedoslýchaví lidé indukční smyčku a kvalitní sluchadla, ohluchlí a nedoslýchaví simultánní přepis. V projektu proto představujeme všechny tyto skupiny,“ vysvětluje Šárka Prokopiusová, prezidentka SNN ČR. Její příběh „Neslyšící jsou upřímnější“ najdete ZDE.

„Týden co týden představujeme jeden životní příběh – ať už osobnosti, která je Neslyšící a jejím mateřským jazykem je jazyk znakový, nedoslýchavé osobnosti či ohluchlé; zastoupeny jsou ale i osobnosti, které mají tinnitus (pískání v uších) či lidé s kochleárním implantátem. A představujeme i ty, kteří lidem se sluchovým handicapem pomáhají – například tlumočníky znakového jazyka či špičky v oboru foniatrie,“ říká autorka projektu Veronika Cézová, která v prosinci loňského roku získala za druhou knihu příběhů „Jsem jedno ucho. Stále!“ ocenění od Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením.

SNN ČR jde již několik let příkladem ve zpřístupňování informací neslyšícím. Vydává a tiskne vlastní dvouměsíčník Jsem jedno ucho, kde je každý článek přeložený do znakového jazyka a neslyšícím přístupný díky QR kódu, který uživatele přesměruje na kanál YouTube, kde je článek naznakovaný.

Projekt Jsem jedno ucho, vlajkový projekt SNN ČR, každý pátek na webu a Facebooku představuje životní příběh osobnosti se sluchovým handicapem. Pro ohluchlé a nedoslýchavé, kterých je v ČR 0,5 milionu, je příběh přístupný v psané podobě; pro neslyšící – cca 10 tisíc lidí – je přeložený do znakového jazyka.

Za připomenutí ovšem stojí i další aktivity SNN ČR. Byl to právě Svaz, který byl v historii u všech zásadních legislativních změn – ať už šlo o úpravu nároku na řidičský průkaz, nastavení legislativy v oblasti tlumočení, nároku na oboustrannou korekci sluchu či zvýšení příspěvku zdravotních pojišťoven pro uživatele sluchadel a kochleárních implantátů. 

Veronika Cézová

 

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.