Jeden svět představil program

Festival se letos koná už po dvaadvacáté, v Praze od 5. do 14. března a poté v dalších 35 městech po celé České republice. Už tradičně je velmi vstřícný k divákům se zdravotním postižením. 

Klimatická změna a její dopady na lokální krajinu – to je téma, které se rozhodl akcentovat letošní Jeden svět pod heslem Až naprší a uschne.

Ekologickým tématům se festival věnuje takřka od svého založení a poslední tři roky mají filmy s touto tematikou své místo v kategorii Zemětaje. Právě ta se letos stala hlavní tematickou kategorií.

Na ekologii a přírodu jsou zaměřené i všechny dokumenty v rámci virtuální reality, která bude doplněná o speciální přírodní instalaci.

„Spojením kreativních dokumentů, doprovodných akcí a VR projektů chceme ukázat téma klimatické krize v co nejširším měřítku — ta pestrost záběru je oproti jiným festivalům, řešící stejné téma, unikátní. Můžete se třeba na workshopu naučit fermentovat sezónní zeleninu, zajít si na film o enviromentálním rasismu, o kterém se u nás skoro vůbec nemluví a poté se spojit s přírodou v našem mrtvém lese v Doxu a ponořit se do emocionálního enviromentálního víru ve VR.“, říká programový ředitel festivalu Ondřej Moravec.

Program festivalu najdete na webu https://www.jedensvet.cz/2020/program.

Jeden svět v číslech  

  • letošní ročník představí 133 dokumentů ve 16 kategoriích z 60 zemí   
  • Uvedeme 27 exkluzivních premiér (21 světových a mezinárodních, 6 evropských) 
  • festival se koná ve 37 městech (5.-14. března Praha, poté regiony a Brusel) 
  • více než 130 potvrzených festivalových hostů  
  • v rámci Jednoho světa pro všechny budou všechny dokumenty s českými titulky, a to včetně dokumentů v českém znění. Neslyšícím a nedoslýchavým bude tedy zpřístupněn celý filmový program. Vedle toho festival uvede 4 dokumenty s audiopopisem pro nevidomé a slabozraké a 3 relaxované projekce pro diváky s mentálním postižením, autismem či epilepsií.
  • 132 227 návštěvníků zhlédlo filmy Jednoho světa 2019 

Praktické informace 

  • Předprodej vstupenek v Praze začíná ve středu 19. února. Cena vstupenky v první vlně je 70 Kč, ve druhé pak 90 Kč. Během festivalu pak stojí 110 Kč.
  • Držitelé průkazů ZTP, ZTP/P a diváci nad 65 let mají zlevněné vstupné na veškeré projekce o 50 %. 
  • U držitelů průkazu ZTP/P má jejich doprovod vstup zdarma.  
  • Pro zajištění rezervací držitelům ZTP a ZTP/P a případné doplnění informací (bezbariérovost, senioři, tlumočení do ČZJ, audiopopis) se obraťte na e-mail bezbarier@jedensvet.cz nebo na telefonní číslo +420 221 462 411.
  • Stejně jako loni i letos nabízíme centrální asistovaný prodej vstupenek na infostánku v pasáži Lucerna. K dispozici budou dva počítače, na kterých si přes internet může divák sám nebo za asistence brigádníka koupit vstupenky do jakéhokoli kina na jakékoli představení. Následně vstupenky dostane vytištěné, nebo doručené na e-mail.
  • Press centrum, kde budeme vydávat novinářské akreditace během festivalu, najdete v 1. patře Centra Člověka v tísni – Langhans (Vodičkova 37, Praha). Otevřeno bude od 5. do 14. března od 10:00 do 20:00.  
  • Divácké centrum festivalu bude i letos v prostorách Tibet Open House ve Školské ulici na Praze 1. Návštěvníci festivalu si v něm mohou zakoupit festivalový merch, odpočinout si i s dětmi u kávy či se zúčastnit některé z doprovodných akcí festivalu.  
  • Rodičům je během festivalu k dispozici také dětský filmový koutek v Městské knihovně na Mariánském náměstí.  

 

 

Klíčová slova: