Jak odmítnout sKartu, pokud ji nechcete

20.11.2012 21:21

Podle stanoviska poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09) a vedoucí právního odboru Kanceláře veřejného ochránce práv JUDr. Kateřiny Valchové je jisté, že současná právní úprava umožňuje, aby občan odmítl sKartu, pokud nechce využívat její platební funkci. Jak v takovém případě postupovat, radí na stránkách NRZP ČR její předseda Václav Krása.

"Pokud Vám přijde dopis, ve kterém budete vyzváni k převzetí sKarty a máte platnou průkazku TP, ZTP nebo ZTP/P až do 31. 12. 2015, nejste povinni převzít sKartu a Úřad práce Vám nemůže zastavit platbu dávek, které pobíráte. Doporučuji Vám proto, abyste Úřadu práce odepsali v tomto smyslu: „Vzhledem k tomu, že žádný zákon mi neukládá povinnost převzít sKartu a ani Vám neumožňuje zastavit výplatu dávek, které pobírám, Kartu sociálních systémů nechci a trvám na tom, abyste mi dávky, které pobírám, posílali stejným způsobem jako dosud.“

Dále Václav Krása upozorňuje na odkaz na část pořadu Události ČT ze dne 16. 11. 2012, kde paní J. Chalánková i paní K. Valachová přesně vysvětlují, jak je to s sKartou.

"Pokud Vám již končí platnost průkazky TP, ZTP a ZTP/P a jejich obnovení je podmiňováno vydáním sKarty, doporučuji Vám následující postup," pokračuje Václav Krása. 

"Odmítněte sKartu stejným způsobem, tak jak je uvedeno výše, a zároveň žádejte o vydání papírové karty TP, ZTP nebo ZTP/P, která je zatavena do průhledné laminační fólie, dle vyhlášky č. 203/2012 Sb. Tuto vyhlášku Vám v příloze posílám. Zároveň Vám posílám náhledy jednotlivých papírových průkazek, abyste věděli, co máte dostat. Všechny Úřady práce mají tyto vzory a mají i zařízení na výrobu těchto papírových průkazek. Tato vyhláška byla vydána proto, že sKarty nebyly vydávány v průběhu prvního pololetí a bylo potřeba, aby průkazky mohly být prodlužovány či řešena jejich ztráta. Vyhláška č. 203/2012 má platnost do 31. 12. 2012, ale NRZP ČR bude usilovat o to, aby platnost vyhlášky byla prodloužena. Obdobně můžete postupovat i v případě, že budete nově žádat o průkazku TP, ZTP nebo ZTP/P, případně o některou z dávek, které by měly být vypláceny sKartami."

    Vyhláška č. 203/2012 (doc)
    TP bez el. nosiče (JPG)
    ZTP bez el. nosiče (JPG)
    ZTP/P bez el. nosiče (JPG)

Klíčová slova: