Jak „nenaletět“ dezinformacím?

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv připravila praktického rádce, který pomůže odhalovat dezinformace (nejen) o covid-19.

Očkování proti covid-19 je terčem usilovné dezinformační kampaně. Cílem dezinformátorů je záměrná manipulace se čtenáři s vidinou vlastního prospěchu. Tím může být prodej „zázračných“ prostředků k ochraně před koronavirem, egocentrická radost z úspěchu úmyslně rozšiřovaných lží nebo snaha o podrytí důvěry v demokracii. Společně s odborníky vám pomůžeme se v záplavě dezinformací vyznat. 

„Pro mnohé z nás, kteří nejsou a doposud nebyli v přímém kontaktu s problematikou klinického hodnocení a vakcinace, je velmi jednoduché dezinformátorům ´naletět´. Dezinformace jsou často podávány jako přesvědčivě vypadající sdělení podpořené „vědeckými kapacitami“, fotografiemi a profesionálními videy. Skutečně není snadné se v tom zorientovat,“ vysvětluje Mgr. Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.

Z našich zkušeností vyplynulo 5 pravidel, které vám pomohou odlišit záměrně šířené lži od relevantních zpráv.

Více informací naleznete v příloze. Na tento materiál budou navazovat další, které budou cílit na vyvracení konkrétních dezinformací, které se společností šíří.

Markéta Kolanová

Soubor: 
Klíčová slova: