Jak na cvičení v rané fázi rehabilitace

PR - Pacientům na lůžku, zdá se, se nemůže dostávat tolik pohybu, kolik by jejich tělo potřebovalo. Včasná mobilizace dokáže divy – zlepšuje se míra bdělosti, celkový stav a doba intenzivní léčby se stává kratší. Jak můžeme těmto pacientům dopřát více pohybu?

Po těžkém úrazu zpátky k pohybu

Pacient upoutaný na lůžko po vážném úrazu má zdánlivě spoustu času, protože čeká, až se vyléčí. Ale tento čas hraje proti němu, pokud je stále nemobilní. Svaly postupně začínají ubývat a stav se pořád nijak závratně nezlepšuje.

Dokonce podle studií je až 84% pacientů během prvních 2 týdnů nedostatečně mobilizováno. Čas se tak ztrácí do propadliště dějin a pacient stále leží a postupně se přidružují další problémy.

Následná péče při prodloužené hospitalizaci není výhodou ani pro pacienta, ani pro terapeuta a ani pro nemocnici.

Cvičení pro pacienty ve vážném stavu

Léčebné pohybové přístroje jsou skvělým řešením. Pacient se může začít hýbat velice brzy. Přístroj THERA-Trainer Bemoslouží ke šlapání na lůžku a pacient má pohyb již v začátku rehabilitace. Vhodný je na ARO, LDN, RHB, JIP nebo na plicním oddělení.

Cvičení může pacient provádět jak horními, tak dolními končetinami. Přístroj podporuje sílu, pružnost a výdrž svalů i u pacienta, který cvičí na lůžku s pomocí motoru nebo aktivně.

Dalším dobrým přístrojem je přístroj THERA-Trainer Tigo, určený buď jen na dolní končetiny nebo na nohy a ruce.

Snížení rizika zápalu plic

Pokud pacient zůstává dlouhodobě upoután na lůžko, hrozí další přidružená nebezpečíZápal plic je jedním z nich. Pro seniory je zápal plic veliké riziko, je u nich jednou z hlavních příčin úmrtí.

Nejen senioři jsou však v nebezpečí, zápal plic hrozí i lidem po operacích, protože jejich tělo se zaměstnává hojením ran. Pohybové léčebné přístroje toto riziko výrazně zmenšují. Mezinárodní doporučení je mobilizovat pacienta alespoň 20 minut 2x denně v prvních 3 dnech po přijetí na JIP – i tímto je díky přístroji THERA-Trainer Bemo – možné předejít zápalu plic.

Mobilizace horní částí těla

Léčebnými pohybovými přístroji můžeme zapojit do tréninku i horní končetiny, výsledkem toho může být dokonce i rychlejší odpojení od plicní ventilace. Pobyt na JIP se tím může výrazně zkrátit, stejně jako se výrazně zlepší dlouhodobá prognóza.

Pokud je terapie včasná, zřetelně zkracuje čas intenzivní léčby. Dokonce i u těžce postižených pacientů po zotavení z Covid-19 je léčebné pohybové přístroje vhodné zařadit do péče, protože specificky podporují mobilitu.

Zpomalení úbytku svalové hmoty, uvolnění svalového tonusu, snadnější regenerace nervosvalového systému a také stimulace metabolismu a kardiovaskulárního systému – to vše díky pohyb přispívá k lepší schopnosti sedět a chodit.

 

Klíčová slova: